REKLAMA

Ograniczenia prędkości w Polsce - Jak nie dać się złapać?

Jakie są ograniczenia prędkości w Polsce na autostradach, jakie w miastach a jakie na drogach ekspresowych? Przypominamy elementarną wiedzę na ten temat. Uwaga, są wyjątki!

auto motor i sport

Znaki ograniczeń prędkości – to czarna liczba na białym tle z czerwoną otoczką – zna każdy. Być może na drogach jest ich nawet więcej niż faktycznie to potrzebne, ale to już temat na inny artykuł. Tymczasem teraz chcemy przypomnieć o obowiązujących w Polsce ograniczeniach prędkości na autostradach, drogach pozamiejskich i w terenie zabudowanym.

REKLAMA

Ograniczenia prędkości w Polsce - aktualne przepisy

Podstawowe ograniczenia prędkości, jakie obowiązują na polskich drogach to:
• 140 km/h na autostradach
• 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych
• 100 km/h na drogach ekspresowych jednojezdniowych i drogach dwujezdniowych o 2 pasach ruchu w każdą stronę
• 90 km/h na zwykłych drogach
• 60 km/h w terenie zabudowanym od 23:00 do 5:00
• 50 km/h w terenie zabudowanym
• 20 km/h w strefie zamieszkania

Powyższe ograniczenia obowiązują kierowców samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocyklistów. Oczywiście jeśli znaki stanowią inaczej, to przede wszystkim należy stosować się właśnie do nich, a nie do ogólnych ograniczeń.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczenia prędkości w Polsce - Od kiedy nowe przepisy?

Od 1 lipca 2020 roku na terenie zabudowanym maksymalna dozwolona prędkość przez całą dobę będzie wynosić 50 km/h – tym samym zniknie zasada, że „w nocy można szybciej”. Dodatkowo, kierowcy, którzy przekroczą poza terenem zabudowanym dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h będą mogli stracić prawo jazdy – to zasada, która już obowiązuje na drogach w terenie zabudowanym.

Ograniczenia prędkości w Polsce - Odwołania

Najprościej mówiąc – ograniczenie prędkości narzucone znakiem obowiązuje do kolejnego skrzyżowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda droga, która łączy się z drogą, po której jedziemy tworzy skrzyżowanie – nie jest tak w wypadku dróg wewnętrznych, gruntowych, dojazdów do posesji czy tych utwardzonych z limitem prędkości do 20 km/h. Ograniczenia prędkości nie odwołuje też skrzyżowanie, które występuje po lewej stronie drugi dwujezdniowej (np. na drogach z pasem zieleni po środku).

Ograniczenia prędkości w Polsce - Nietypowe sytuacje

Wjeżdżając na autostrad czy drogę ekspresową mijamy znak ograniczenia, np. do 70 km/h, a za chwilę kolejny – informujący właśnie o wjeździe na tzw. drogę szybkiego ruchu czy autostradę. Czy „kasuje” on wcześniej narzucone ograniczenie? Nie! O jego zniesieniu poinformuje dopiero oddzielny znak z przekreśloną wartością.

Ograniczenia prędkości w Polsce - Strefy

Informują o nich białe, kwadratowe tablice z ograniczeniem – w wypadku strefy ograniczenia prędkości nie odwołuje najbliższe (ani żadne) skrzyżowanie, tylko przekreślony znak informujący o końcu strefy. Podobnie rzecz się ma w strefach zamieszkania.

Ograniczenia prędkości w Polsce - na terenie miejscowości

Jeśli wjeżdżając do wsi (najczęściej) czy miasta (rzadko) pod tablicą z nazwą miejscowości umieszczono też znak z ograniczeniem prędkości oznacza to, że obowiązuje ono na terenie całej miejscowości, chyba, że znaki na którejś z ulic mówią inaczej. W tym wypadku ograniczenia nie kasuje kolejne skrzyżowania.

Ograniczenia prędkości w Polsce - jak szybko można jechać z przyczepą?

Mając "za plecami" przyczepę kierowcy zobowiązani są oczywiście do wolniejszej jazdy - tyczy się to wszystkich dróg poza tymi w terenie zabudowanym, gdzie można jechać 50 km/h (lub 60 km/h w nocy). Ale też jest wyjątek - jeśli np. na dwupasmowej drodze w mieście limit prędkości podniesiono do 70 czy 80 km/h to kierowca auta z przyczepą i tak nie może przekroczyć 60 km/h.

Poza miastem obowiązujące ograniczenie prędkości dla aut z przyczepą to 70 km/h. Nieco wyższy limit jest na dwujezdniowych drogach i autostradach - to 80 km/h. Co ciekawe, w krajach europejskich różnice w ograniczeniach prędkości dla aut z przyczepami mogą się znacząco różnić - np. w Belgii obowiązujące ograniczenie na autostradzie to aż 120 km/h.

Ograniczenia prędkości w Polsce - Mandaty

Wysokość mandatu oraz liczba punktów zależą oczywiście od tego, o ile kierowca przekroczy prędkość. Przepisy jasno określają "widełki", ale w praktyce wygląda to przeważnie tak, że policjanci karzą tych kierowców, którzy przekroczyli prędkość o co najmniej 15 km/h. 

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o maksymalnie 10 km/h - mandat  50 zł
  • O 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 punkty
  • O 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 punkty
  • O 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 punktów
  • O 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 punktów
  • O 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 punktów

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA