Olej napędowy najdroższy od jesieni 2008, ale będzie taniej

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W stałych notowaniach cen paliw na stacjach w Polsce, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w tym tygodniu odnotowaliśmy zwyżki dla wszystkich typów paliw w porównaniu z poprzednim. Litr benzyny 95 wyceniany jest przeciętnie na 4,38 zł/l, czyli o 11 gr. wyżej niż tydzień temu. Olej napędowy podrożał przeciętnie również o 11 gr., do 4,05 zł/l. Autogaz (LPG) w tym tygodniu kosztuje przeciętnie w Polsce 2,19 zł/l, wobec 2,12 zł/l tydzień temu.

Kierowcy ze świętokrzyskiego, posiadacze różnego typu samochodów, mają w tym tygodniu najwięcej powodów do radości - średnie ceny na tamtejszych stacjach są najniższe w całej Polsce, zarówno dla paliw tradycyjnych (benzyna, olej napędowy), jak i dla autogazu. Oprócz nich z relatywnie taniego, w porównaniu ze średnią, oleju napędowego cieszyć się mogą mieszkańcy województw zachodniopomorskiego i śląskiego. Autogaz najtaniej znajdziemy natomiast, obok świętokrzyskiego, w lubuskim. Na drugim biegunie cenowym są, dla benzyny 95 - opolskie, dla oleju napędowego - podlaskie, a dla LPG - dolnośląskie.

Zwyżka jest kumulacją wydarzeń z ostatnich tygodni. Z jednej strony mamy wyższe w nowym roku stawki opłaty paliwowej, widoczne szczególnie w przypadku oleju napędowego (opłata, ze względu na wymagania UE, dla tego paliwa poszła w górę o 14 gr. na litrze; dla benzyn i autogazu podwyżka była kosmetyczna i nieodczuwalna dla kierowców), z drugiej zaś na stacje przeniesiono całą falę podwyżek cen hurtowych z przełomu 2009 i 2010 r. Od tamtego czasu jednak ropa naftowa i paliwa gotowe na rynkach międzynarodowych potaniały (baryłka surowca na giełdzie w Londynie kosztowała w zeszłym tygodniu ponad 80 USD, teraz tylko nieco ponad 76 USD), a złotówka umocniła się wobec dolara amerykańskiego, co w sumie pozwoliło polskim producentom i hurtownikom obniżyć ich cenniki (polski rynek dostosowuje się do globalnych trendów i tendencji cenowych). Otwiera to drogę do lekkich obniżek cen również na stacjach paliw w nadchodzących dniach.

źródło: e-petrol.pl

REKLAMA
REKLAMA