Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Oliver Stefani nowym szefem projektantów Skody

Znamy nazwisko następcy Jozefa Kabana. Za design Skody odpowiedzialny będzie teraz Oliver Stefani, który wcześniej pracował dla... Volkswagena.

Oliver Stefani - szef designu Skody
Oliver Stefani - szef designu Skody

Kilka miesięcy temu motoryzacyjny świat obiegła informacja o tym, że Jozef Kaban, długoletni projektant modeli czeskiej marki, opuścił Skodę. Trafił do BMW, gdzie z kolei zastąpił Karima Habiba, dotychczasowego designera niemieckiej marki.

Przypomnijmy, że Kaban współtworzył historię sukcesu Skody niemal przez 10 ostatnich lat. Wcześniej pracował już dla Grupy Volkswagena, a spod jego rąk wyszły auta od budżetowych bliźniaków Volkswagen Lupo i Seat Arosa, aż po  legendarnego już Bugatti Veyrona.

Do Skody trafił naptomiast Olicer Stefani. Ostatnio 53-latek był szefem designu zewnętrznego w marce Volkswagen.

- W ostatnich latach design marki Skoda był doskonały. Zaprezentowaliśmy nowy i wyrazisty język stylistyczny naszych nowych modeli z segmentu SUV - powiedział Bernhard Maier, prezes Skoda Auto.

- Teraz Oliver Stefani zainauguruje kolejny etap rozwoju, projektując samochody według jeszcze bardziej emocjonalnego języka designu, wprowadzając je w erę digitalizacji i elektryfikacji. Oliver Stefani ma duży potencjał twórczy. Nie mogę się doczekać współpracy z nim - dodał Maier.

REKLAMA

W swojej karierze zawodowej Oliver Stefani wielokrotnie dowodził swoich możliwości. Stefani rozpoczynał działalność w Volkswagenie w 2002 roku. Wiele aut wdrożonych do produkcji w ciągu ostatnich dziesięciu lat, jak i liczne samochody koncepcyjne, są jego autorstwa.

Oliver Stefani odegrał kluczową rolę w rozwoju m.in. takich modeli, jak: Volkswagen up!, Polo, Jetta czy Tiguan.

Nowy szef designu marki Skoda studiował projektowanie w Brunszwiku i Pasadenie (Kalifornia). Ponadto przez trzy lata pracował w Design Center Europe w Sitges (Hiszpania).

A ponieważ każdy artysta ma swoją wizję i swoje inspiracje, czekamy z niecierpliwością na pierwszy autorski projekt nowego szefa stylistów. Jaka będzie pierwsza Skoda, która swój początek weźmie z deski kreślarskiej Olivera Stefaniego? Na to poczekamy jeszcze wiele miesięcy.

Zobacz również:
REKLAMA