Opel Astra – bestsellerowy następca Kadetta

Opel Astra zastąpił Opla Kadetta i aż do dziś, po 30 latach od premiery pierwszej generacji, święci triumfy na rynku aut kompaktowych. Warto dodać, że w przeszłości Astra powstawała też w Polsce.

Rodzina Opli Kadett i Astra materiały prasowe
80 lat Opla Kadetta
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 81 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Debiut nazwy Astra w 1991 r.

Kiedy Opel Astra miał swoją światową premierę w 1991 r., na świecie zachodziły potężne przemiany. Nowa generacja kompaktowego Opla doskonale wpisywała się w ten klimat. Model przejął nazwę Astra od siostrzanej brytyjskiej marki Vauxhall oraz zaoferował mnóstwo nowo opracowanych systemów bezpieczeństwa, takich jak napinacze pasów bezpieczeństwa.

REKLAMA

Samochód określany wewnętrznie w firmie Opel jako Astra F został również zaprojektowany z myślą o ochronie środowiska. Zastosowanie znacznej ilości materiałów nadających się do recyklingu było dużym krokiem w kierunku zamkniętego obiegu surowców. Klienci tłumnie ruszyli do salonów dealerskich. W latach 1991-1997 wyprodukowano około 4,13 miliona egzemplarzy Astry F, co czyni z niej najlepiej sprzedający się model w dotychczasowej historii Opla.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Astra G, Astra H i Astra J – nie było Astry I

Rodzina Opli Kadett i Astramateriały prasowe
80 lat Opla Kadetta

Sukces Astry F oznaczał, że jego powtórzenie nie będzie łatwe. Dlatego też przy następnej generacji projektanci Opla poszukiwali niestandardowych inspiracji. Jedną z nich był kinowy przebój „Park Jurajski”. Chodzi o wykorzystanie projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i służącego do tego programu ALIAS, który opracowano pierwotnie na potrzeby filmowych efektów specjalnych uzyskiwanych techniką animacji komputerowej. Oprogramowanie umożliwiło pracę nad nowym modelem w wirtualnym, trójwymiarowym środowisku.

Astra H została hitem sprzedażowym w 2003 r. Podczas premiery modelu trzeciej generacji na targach IAA we Frankfurcie szanowane niemieckie czasopismo motoryzacyjne „auto motor und sport” zapytało czytelników o to, który z samochodów kompaktowych prezentowanych na targach podobał im się najbardziej. Wygrał nowy Opel, zdobywając aż 52 procent głosów.

W czwartej generacji Opel zrezygnował z litery „I”, aby uniknąć pomyłki z rzymską jedynką. Zatem w 2009 r. Astra J przejęła zaawansowane technologie z udanego modelu klasy średniej Opla Insignii, by udostępnić je również w klasie kompaktowej. Reflektory AFL+ w Astrze doświetlały zakręty, a przednia kamera Opel Eye nie tylko rozpoznawała znaki drogowe, ale także niekontrolowane opuszczanie pasa ruchu.

REKLAMA

REKLAMA

Opel Astra K – Europejski Samochód Roku 2016

Opel Astrafot. materiały prasowe
Opel Astra

Kontynuując wieloletnią tradycję, Astra K wyróżniła się również technologią oświetlenia. „Europejski Samochód Roku 2016” był pierwszym modelem w segmencie kompaktowym wyposażonym w matrycowe reflektory Intelli-Lux LED, wcześniej zarezerwowane dla modeli luksusowych i premium z wyższych klas. Ponadto w nowej Astrze K zadbano o dobre samopoczucie kierowcy i pasażera z przodu, wprowadzając ergonomiczne fotele z atestem niemieckiej kampanii na rzecz zdrowych pleców – AGR (Aktion Gesunder Rücken). Fotele mogły być nawet wyposażone w funkcje wentylacji i masażu, podobnie jak w najnowszej Astrze.

Szósta generacja Astry

Opel Astra 2022materiały prasowe
Opel Astra 2022

Nowy model debiutujący w 2021 r. to już szósta generacja Opla Astry i początek nowej ery. Po raz pierwszy ten przedstawiciel klasy kompaktowej będzie dostępny z napędem elektrycznym, jako hybryda plug-in, czyli z funkcją doładowania z zewnętrznego źródła prądu. W ofercie znajdą się dwa warianty takiego napędu, różniące się osiągami. Nie zabraknie też wersji z bardzo oszczędnymi silnikami benzynowym i wysokoprężnym. Nowy Opel Astra to również zmiana stylistyki niemieckiego producenta samochodów, który proponuje minimalistyczne wzornictwo z nowym obliczem marki Opel Vizor oraz cyfrowym kokpitem Pure Panel.

Zobaczcie jak wyglądała prezentacja najnowszej generacji Opla Astry, która miała miejsce 1 września 2021. 

 

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA