Opel Insignia Grand Sport - kandydat do tronu

Mamy zdjęcia i szczegóły drugiej generacji Insignii. Oto nowy książę, który kandyduje do królewskiego tronu. Opel od dawna nie miał takiego asa w rękawie.

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 130 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Niemieccy projektanci stworzyli ładne nadwozie. I naszym zdaniem ciężko się przyczepić do któregokolwiek z detali. Insignia Grand Sport podzieliła stylistykę z nową Astrą, ale widać, że Opel czerpał inspirację z konkurencyjnych modeli. Ciężko nie zauważyć bocznych przetłoczeń i kształtu tyłu przypominającego Passata. A do tego zwłaszcza z przodu auto przypomina nam stylistykę Mazdy. Osłona chłodnicy oraz wąskie reflektory nawiązują do koncepcyjnego modelu Monza.

Druga generacja flagowego modelu ma 4897 mm długości i co ciekawe o 29 mm niżej narysowaną linię dachu. Rozstaw osi wydłużono o 92 mm, zaś rozstaw kół powiększono o 11 mm. Niemieckiemu producentowi udało się stworzyć nadwozie, którego współczynnik oporu powietrza aerodynamicznego wynosi 0,26.

„Chcieliśmy, aby nowa Insignia Grand Sport była postrzegana, zarówno w proporcjach, jak i w detalach, jako ekskluzywny samochód wyróżniający się jakością. Na jej styl składają się łagodne linie i subtelne powierzchnie połączone z ostrymi, precyzyjnymi krawędziami, uwydatniającymi dynamiczne proporcje nadwozia.

Samochód wydaje się dłuższy, niższy i szerszy niż jest w rzeczywistości i zdecydowanie wygląda na ekskluzywny model. Każdy element jego stylistyki kojarzy się z technologią i najwyższą precyzją. Nowa Insignia jest niezwykle atrakcyjną propozycją pod względem relacji ceny do wartości, dającą poczucie posiadania ekskluzywnego samochodu klasy wyższej” — powiedział Mark Adams, wiceprezes ds. projektowania w europejskim oddziale firmy Opel.

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

Wnętrze Insignii Grand Sport to swoim wyglądem nie odstaje od dzisiejszych trendów. Mamy duży ekran centralny pomiędzy zegarami przestawiający prędkościomierze. W centralnym miejscu deski rozdzielczej umieszczono dotykowy ekran. Ten przeszczepiony został zapewne z Astry, piszemy zapewne, gdyż Opel nie zdradza konkretów dotyczących wnętrza.

Na pokładzie nie zabraknie multimedialnego systemu IntelliLink, który będzie pozwalał na podłączenie smartfonu poprzez interfejs Apple CarPlay oraz Android Auto. Moduł Opel OnStar daje możliwość na skorzystanie z punktu dostępowego 4G LTE Wi-Fi. 

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

Inżynierom z Opla udało się stworzyć o ok. 60 kg lżejsze nadwozie. A w sumie nowa Insignia Grand Sport jest aż o 175 kg lżejsza od swojej poprzedniczki. Wydłużony rozstaw osi pozwolił powiększyć przestrzeń na wysokości ud (+25 mm) oraz ramion i kolan (+25 mm)Nad głową pojawiło się o 8 mm więcej miejsca. 

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

Co ciekawe pojemność bagażnika przy tych wszystkich zabiegach zmniejszyła się z 530 l do 490 l (wersja hatchback). Po złożeniu oparć maksymalna pojemność bagażnika wynosi 1450 l (-20 l). 

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

Opel ulepszył jedno ze swoich flagowych rozwiązań, układ FlexRide. System poprzez nowe oprogramowanie "Drive Made Control" steruje amortyzatorami, układem kierowniczym, przepustnicą oraz przełożeniami w automatycznej skrzyni. Kierowca może wybrać pomiędzy trzema trybami - Standard, Sport oraz Tour. 

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

Na pokładzie nie zabraknie taki dodatków wspomagających pracę kierowców jak:

  • wyświetlacz Head-up
  • system kamer 360 stopni
  • adaptacyjny tempomat ACC
  • asystent pasa ruchu z automatyczną korektą toru jazdy
  • system ostrzegania o pojeździe nadjeżdżającym z tyłu podczas cofania.
Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

Z tyłu reflektory LED przypominają swoim wzorem skrzydła. Na nowo zaprojektowano centralne światło stopu, które zintegrowano z krawędzią dachu. Te także wykorzystuje jako źródło światła diody LED. 

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

Niemiecki producent w oficjalnym komunikacie na razie nie zdradza szczegółów związanych z jednostkami napędowymi. Opel wskazuje jednak na szeroką gamę jednostek turbodoładowanych. Niepotwierdzone informacje wskazują na nowy silnik 1.5 turbo o mocy 165 KM (250 Nm). Czy faktycznie ten silnik trafi do Insignii Grand Sport, to dowiemy się w późniejszym czasie. 

 

To czym Opel chwali się już dziś to nowa, 8-stopniowa przekładnia automatyczna, w której udało się zoptymalizować tarcie wewnętrzne.

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

We flagowym modelu debiutują nowe reflektory LED IntelliLux. Opel skonstruował światła, które teraz mają 32 segmenty diod LED. To dwa razy więcej diod, niż w kompaktowej Astrze. Opel wskazuje, że większa ilość LED-ów pozwoliła uzyskać precyzyjniejszą wiązkę światła.

 

W zakrętach, przy włączonych światłach drogowych matrycowe reflektory LED doświetlają jezdnię. Zasięg świateł drogowych to do 400 metrów. Niemiecki producent wskazuje na to, że ich rozwiązanie w postaci reflektorów IntelliLux jest tańsze w porównaniu do laserowych lamp z aut premium.

Opel Insignia
Opel Insignia Grand Sport 2017

Nowy Opel Insignia Grand Sport będzie miał swoją oficjalną premierę na targach Genewa 2017. Mniej więcej w wakacje Niemcy powinni pokazać kolejną wersję nadwoziową, czyli Insignia Sports Tourer.

Zobacz także:
REKLAMA