REKLAMA

Opłata jakościowa – kolejne obciążenie dla kierowców

Nie milkną echa wprowadzenia tzw. opłaty emisyjnej, która doliczana jest do ceny paliwa, a rząd przygotowuje kolejne finansowe obciążenie kierowców. Tym razem chodzi o „opłatę jakościową”. Czym ona jest?

Badanie techniczne Shutterstock
Badanie techniczne, fot. Shutterstock

Zacznijmy od tego, że opłata jakościowa ma być doliczana do każdego badania technicznego, do którego kierowcy obowiązkowo podchodzą co roku (z wyjątkiem właścicieli nowych i kilkuletnich aut, rzecz jasna – te przechodzą przegląd rzadziej).

Tłumaczenie Ministerstwa Infrastruktury jest dość kuriozalne, bo zdaniem resortu wprowadzenie nowej daniny przyczyni się do… zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Dlatego, że dzięki opłacie jakościowej samochody będą w lepszym stanie technicznych. W jaki sposób? Trudno powiedzieć.

REKLAMA

REKLAMA

Ile ma wynieść taka opłata? W zasadzie niewiele, bo dodatkowe 4 złote. Sumując jednak kolejne nowe koszty, z jakimi muszą mierzyć się w ostatnich latach kierowcy, zbierają się z tego większe sumy.

No dobrze, ale co tak w ogóle oznacza „opłata jakościowa” i dlaczego kierowcy mają ją płacić? Otóż stowarzyszenie polskich diagnostów od pewnego czasu narzeka na to, że ceny przeglądów są od wielu lat zamrożone. I poniekąd słusznie, ale teraz nie o tym.

REKLAMA

Rząd chciał ich tymczasem dodatkowo obciążyć ową „opłatą jakościową”. Po protestach diagnostów, jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, ma ona zostać przerzucona na kierowców właśnie i w ten oto sposób zapowiedzi rządu o tym, że koszt badania technicznego nie będzie podnoszony, można będzie między bajki włożyć. Choć oficjalnie podwyżki nie ma, bo przecież jest to „tylko” dodatkowa opłata.

Wpływy z opłaty jakościowej trafią do Transportowego Dozoru Technicznego.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA