Opłata za przejazd autostradą A4 znów wzrośnie

Wszystko wskazuje na to, że kierowców czeka kolejna podwyżka. Tym razem chodzi o wzrost opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków.

Bramki na autostradzie Shutterstock
Bramki na autostradzie, fot. Shutterstock
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 142 500 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Koncesjonariusz odcinka autostrady A4 między Katowicami i Krakowem, spółka Stalexport Autostrada Małopolska, złożył wniosek o podniesienie opłaty za przejazd tym odcinkiem o 5 złotych.

Wzrost cen za przejazd obowiązywać ma od 1 marca 2019 roku. Zamiast 30, kierowcy zapłacą wówczas 35 złotych. Póki co wzrost opłaty nie dotknie motocyklistów i kierowców samochodów osobowych, a także dostawczych o dwóch osiach, ale bez przyczepy czy bliźniaczych kół tylnej osi.

Zobacz także: najmniej i najbardziej awaryjne auta w Polsce

Przy okazji wydania komunikatu o planowanej podwyżce opłat za przejazd wspomnianym odcinkiem autostrady A4, Stalexport Autostrada Małopolska przypomina, że obecnie obowiązuje zniżka w wysokości 10 złotych dla:

  • pojazdów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze,
  • pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami,
  • pojazdów samochodowych o trzech osiach,
  • pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami.

Co z 10-złotową bonifikatą po 1 marca 2019 roku? Jak informuje Stalexport, wysokość zniżki, jaka będzie obowiązywała dla tych pojazdów od 1 marca 2019 roku, zostanie dopiero skonsultowana z GDDKiA.

Przypomnijmy, że obecnie opłata za przejazd autostradą A4 między Katowicami i Krakowem, ustalona 1 marca 2017 roku, wynosi (na każdej bramce):

  • 5 zł dla motocykli
  • 10 zł - dla samochodów o dwóch osiach (osobowe i mniejsze dostawcze)
  • 18 zł (z rabatem) - dla pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami
  • 18 zł (z rabatem) - dla pojazdów samochodowych o trzech osiach i pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami
  • 30 zł - dla pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach, pojazdów samochodowych o trzech osiach z przyczepami i pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach z przyczepami
  • 30 zł - dla pojazdów nie mieszczących się w powyższych kategoriach i pojazdów, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym

Zobacz także: prawo jazdy kategorii B - nowe uprawnienia!

Autostrada A4 Katowice-Kraków nie jest objęta Krajowym Elektronicznym Systemem Poboru Opłat – viaToll i na tym odcinku autostrady nie mają zastosowania urządzenia pokładowe viaBox i viaAuto.

Płacić można albo poprzez inne urządzenie – A4Go, kartami płatniczymi, flotowymi i paliwowymi, a także gotówką, w tym w euro i dolarach amerykańskich, ale tylko banknotami, a reszta wydawana jest w złotówkach.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz również:
REKLAMA