REKLAMA

Orlen rozwija sieć stacji ładowania aut elektrycznych

Koncern PKN Orlen rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw.

Stacja paliw Orlen
Stacja paliw Orlen

Koncern PKN Orlen rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Jak informuje w komunikacie prasowym PKN Orlen, ogłoszono właśnie postępowanie zakupowe na 23  ładowarki o mocy 50 kW i 100 kW. Jeszcze w 2018 roku kierowcy będą mieli możliwość naładowania aut elektrycznych na wybranych stacjach zlokalizowanych przy trasach tranzytowych w Polsce.

Planowane punkty ładowania będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Wszystkie punkty zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym.

Stacja szybkiego ładowania o mocy 50 kW po stronie prądu stałego, pozwala na naładowanie akumulatorów pojazdu  elektrycznego z poziomu 20 proc. do 80 proc. pojemności w około 20-30 minut.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2018-2019, a pierwsze punkty zostaną uruchomione jeszcze w tym roku. Konkretne lokalizacje zostaną podane w późniejszym terminie. Oprócz lokalizacji tranzytowych, ładowarki pojawią się również przed siedzibami firmy w Płocku i Warszawie. 

REKLAMA

REKLAMA

- Chcemy, by w 2019 roku, kierowcy korzystający z aut elektrycznych, mogli przejechać przez całą Polskę głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z naszych punktów ładowania – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Już teraz, w ramach współpracy z firmą Tesla, na stacjach Grupy ORLEN działają punkty ładowania samochodów elektrycznych tego producenta w Polsce, na stacji ORLEN w Kostomłotach oraz w Katowicach, i w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii.

W Czechach Koncern planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina w partnerstwie z CEZ. Obecnie działa tam jeden punkt, zlokalizowany w mieście Vrchlabi.

Na stacjach wchodzących w skład Grupy ORLEN dostępne są również inne paliwa alternatywne. W ubiegłym roku uruchomiono pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem na niemieckiej stacji koncernu, działającej pod marką star, w miejscowości Mülheim, a w tym roku planowane są dalsze działania w tym obszarze. Na 35 stacjach koncernu, zlokalizowanych w Czechach, można także tankować CNG.  

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA