Orlen wprowadza opłaty za ładowanie aut elektrycznych

Ładowanie elektrycznych samochodów przestaje być bezpłatne na stacjach PKN Orlen. Nie jest tanio, jeśli spojrzeć na ceny konkurencji.

Stacja paliw Orlen fot. materiały prasowe
Stacja paliw Orlen

PKN Orlen mocno inwestuje w rozwój sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych, ale to by było na tyle w kwestii dobrych wiadomości. Od teraz bowiem rozwój ten okupiony zostanie wprowadzeniem opłat. Czasy, kiedy garstka posiadaczy elektrycznych aut w Polsce mogła korzystać z darmowego ładowania swoich aut, bezpowrotnie mijają.

Głosuj w konkursie Best Cars 2021 i wygraj Subaru Forester

Co więcej, okazuje się, że koszty uzupełnienia energii w akumulatorze stawiają pod znakiem zapytania korzyści z posiadania auta na prąd, bo przy obecnych cenach, koszt przejechania 1 kilometra „elektrykiem” w wielu przypadkach jest wyższy niż w przypadku pojazdu spalinowego.

Na razie Orlen wprowadza opłaty na kilku swoich stacjach. Dokładnie jest to pięć placówek:

  • Łódź – ul. Brzezińska 25
  • Wrocław – ul. Szybowcowa 27
  • Katowice – ul. Piotrowicka 92
  • Gdynia – ul. Morska 495
  • Kraków – ul. Armii Krajowej 21a

Ile kosztuje ładowanie elektrycznego samochodu na stacjach PKN Orlen? Wysokość opłaty uzależniony jest od rodzaju ładowarki. Cennik wygląda następująco:

  • AC – 1,43 PLN/kWh
  • DC 50 kW – 1,99 PLN/kWh
  • DC (˃50)/100/150kW – 2,39 PLN/kWh

Co ważne, jest też opłata za postój w wysokości 0,4 PLN/min, naliczana po 45 minutach od rozpoczęcia ładowania dla złączy DC o mocy 50/100/150 kW lub po 60 minutach dla złączy AC.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Te stawki oznaczają, że w stosunku do głównego rywala – firmy Greenway – ładowanie na Orlenie jest większości przypadków droższe, nawet jeśli chodzi o jednorazowe ładowanie, bez oferty abonamentowej lub ładowanie w ramach darmowej rejestracji. A już przy opłacie 39,99 zł za miesiąc, koszty na Greenwayu są o wiele niższe. Dłuższy jest też czas darmowego parkowania przy ładowarce.

Orlen zapowiada jednak wprowadzenie przed końcem przyszłego roku programów abonamentowych. Prawdopodobnie będą one dostosowane do oferty konkurencji, ale szczegóły nie są jeszcze znane, poza tym trzeba będzie na nie zaczekać „do końca 2021 roku”.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA