REKLAMA

Osoby głuche będą mogły zdawać na prawo jazdy kat. C

Prezydent podpisał w tym tygodniu nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która umożliwi osobom głuchym i niedosłyszącym prowadzenie samochodów ciężarowych.

Mercedes Sprinter

Dzięki podpisowi prezydenta, już 1 października 2018 roku w życie wejdą przepisy, które pozwolą osobom z wadami słuchu ubiegać się o egzamin na prawo jazdy kategorii C1 albo C.

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami przewiduje ponadto umożliwienie zdającym skorzystanie z bezpłatnego asystenta-tłumacza języka migowego podczas egzaminu państwowego. Dotychczas, gdy tłumacz mógł być przy egzaminie, jego usługi opłacał egzaminowany.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z nowymi zasadami, częściowy lub całkowity ubytek słuchu nie będą już stanowiły przeciwwskazania zdrowotnego do uzyskania prawa jazdy na ciężarówki. Nie będą też mogły być podowem odebrania takich uprawnień.

Chodzi o prawo jazdy kategorii C1 oraz C, czyli na samochody o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a w przypadku C1 z limitem masy do 7,5 t. Podchodząc do egzaminu trzeba przez co najmniej dwa lata posiadać uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych.

REKLAMA

Zgodnie z obecnymi przepisami, osoby z częściowym lub pełnym ubytkiem słuchu nie mogą starać się o prawo jazdy kategorii C1 oraz C.

Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że po zmianie przepisów, wydatki wzrosną o około 20 tys. złotych rocznie, co nie wydaje się być wygórowaną kwotą w zamian za umożliwienie osobom z niepełnosprawnością słuchową pracy zarobkowej i większej mobilności.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zmiany w przepisach wejdą w życie na początku października tego roku.

Komentarze

 (7)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA