Ostatnie chwile przed podwyżką cen paliw?

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Przeciętna cena litra benzyny 95 to teraz w Polsce, wg stałych notowań jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, 4,33 zł/l, czyli tyle samo co przed tygodniem. Podrożał, na razie lekko, olej napędowy, przeciętnie o 2 gr., do poziomu 3,99 zł/l, podobnie zachował się autogaz - po kilku pod rząd tygodniach z przeciętną ogólnopolską ceną 2,19, teraz to 2,21 zł/l. Ruchy na razie, jak widać, nieznaczne, choć na niektórych obiektach już pierwsze dni tego tygodnia pokazały, że zaczyna się podwyższanie.

Jeszcze dwa tygodnie temu baryłka ropy naftowej na giełdzie w Londynie kosztowała ok. 70-71 USD, teraz to już ok. 77 USD, co oczywiście pociągnęło za sobą także podwyżki w notowaniach cen paliw gotowych na rynku zachodnioeuropejskim. Przy kursie złotego do dolara pozostającym w tym samym okresie cały czas w przedziale 2,90-2,98 oznacza to, że automatycznie w górę poszły ceny w Polsce - rodzimi producenci podążają za trendami i tendencjami międzynarodowymi przy ustalaniu swoich cenników. Lada chwila najpewniej na hurt zareaguje też sektor detaliczny.

Aktualnie najtaniej w Polsce benzynę i olej napędowy kupować można na stacjach na Górnym Śląsku. Najdrożej za popularną "95-kę" zapłacić trzeba w województwie opolskim, a za olej napędowy w warmińsko-mazurskim. W przypadku autogazu najmniej płacą za niego posiadacze aut w świętokrzyskim, na drugim biegunie jest pod tym względem dolnośląskie.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA
REKLAMA