REKLAMA

Ożywienie na rynku używanych aut – ucieczka przed podwyżką akcyzy?

We wrześniu rynek używanych aut w Polsce zanotował najwyższy w tym roku wynik i jednocześnie wyższy niż rok wcześniej. Co stoi za tak dużym ożywieniem?

Samochody używane na parkingu Shutterstock
Samochody używane na parkingu, fot. shutterstock

We wrześniu zarejestrowanych zostało 88 626 używanych samochodów, co oznacza wynik lepszy od zeszłorocznego aż o 8 proc. i zarazem rekordowy wynik w 2020 roku. Jak informuje IBRM Samar, który prezentuje najnowsze dane w swoim raporcie, wpływ na tak duże ożywienie mogą mieć rządowe zapowiedzi zmiany przepisów w podatku akcyzowym, mające zniechęcić do sprowadzania używanych aut z zagranicy.

REKLAMA

Co więcej, Samar przewiduje, że owe zapowiedzi mogą przełożyć się na kolejne rekordy w następnych miesiącach, skutkujące nawet przekroczeniem 100 tys. samochodów miesięcznie. Podobnie było w roku 2016, kiedy to zapowiedzi zmian w przepisach przełożyły się na taki właśnie sześciocyfrowy wynik.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Do tej pory w 2020 roku sprowadzonych zostało łącznie nieco ponad 630 tys. aut, co wciąż jest wynikiem o ponad 17 proc. słabszym od zeszłorocznego. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związany z nią lockdown. Średni wiek sprowadzanych aut to obecnie niemal 12 lat.

Samar zauważa też, że zwiększa się zainteresowanie importem z USA i Kanady – od początku roku już o odpowiednio 13 proc. i 40 proc. względem roku ubiegłego. Prym wiodą jednak wciąż Niemcy, które wychodzą na pozycję lidera także w kwestii importu aut elektrycznych. Do tej pory prym wiodły tu Stany Zjednoczone, ale obecnie duża popularność BMW i3, a także coraz większa dostępność modeli Tesli za naszą zachodnią granicą, przekładają się na wzrost importu z Niemiec.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Najchętniej sprowadzane używane samochody

Wśród najchętniej sprowadzanym marek bez zmian – na czele Volkswagen, za nim Opel i Ford, a dalej Audi, Renault, BMW, Peugeot, Mercedes, Citroen i Toyota. Ciekawostką jest, że dwie marki, które w Polsce „ciągną” sprzedaż aut nowych – Toyota i Skoda – są tak daleko w zestawieniu importu – Toyota na 10., a Skoda dopiero na 16. miejscu.

W okresie od stycznia do końca września zestawienie najchętniej sprowadzanych używanych aut do Polski wygląda niemal identycznie, jak w poprzednich miesiącach. Bezapelacyjnie wygrywa Audi A4, przed zmieniającymi się na drugiej i trzeciej pozycji Volkswagenem Golfem i Oplem Astrą. Dalej za nimi BMW Serii 3, Audi A3 i Volkswagen Passat, a później Ford Focus, Opel Corsa, Audi A6 i BMW Serii 5.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA