PAL-V w połowie auto, w połowie helikopter

Sam zdecyduj, czy chcesz jechać, czy lecieć do pracy

PAL-V Liberty
PAL-V Liberty

Za pół miliona euro możesz stać się właścicielem pojazdu, który porusza się po drogach z prędkością do 160 km/h i równie szybko lata. Holenderska maszyna może przewieźć dwie osoby i do 20 kg bagażu. Przy dobrej pogodzie posłuży jako samolot, przy złej – jak zwykły samochód.

REKLAMA

Wielkie śmigło, na którym wznosi się pojazd, po rozłożeniu ma rozpiętość 10,75 m, natomiast w trybie jazdy pojazd jest długi na 4 i szeroki na 2 m. Przejście z trybu jazdy, do trybu lotu trwa do 10 minut. W sprzyjających warunkach PAL-V Liberty - bo tak nazywa się ta maszyna, może przelecieć do 500 kilometrów, a maksymalna prędkość lotu to 180 km/h. 

Niestety nie wystartujesz nim z drogi – zgodnie z przepisami do startu i lądowania jest potrzebny pas startowy (może być trawiasty) o długości minimum 90 m. Z pojazdu nie można też korzystać bez specjalnych uprawnień – maszyna z pełnym obciążeniem waży prawie tonę, a do jej pilotowania trzeba zdobyć licencję Pilota Samolotowego Turystycznego.

Producent planuje budowę 90 pojazdów, już przyjmuje na nie zamówienia, a pierwsze egzemplarze zostaną dostarczone do klientów w przyszłym roku.

 

REKLAMA