Pagani Huayra BC - oto nowa bogini!

Wiele było plotek, wycieków zdjęć i domysłów. Teraz jest już pewne, że Pagani Audomobili zbuduje tylko 20 egzemplarzy Huayry BC. Już ich nie kupisz - każdy z nich został już sprzedany za cenę 2,3 mln euro za sztukę.

Pagani Automobili
Pagani Huayra BC

Już w tym tygodniu informowaliśmy o nieoficjalnych danych technicznych wersji BC. Według doniesień moc w stosunku do seryjnego Pagani Huayra miała wzrosnąć o 100 KM. Faktyczny przyrost mocy jest mniejszy, ale również imponuje. Huayra BC to 789 KM mocy (plus 60 KM) oraz potężny moment 1098 Nm. Zmiany w 6-litrowym silniku V12 biturbo od AMG to nie jedyna nowość. Inżynierowie poddali Huayrę diecie i w wersji BC uzyskano niższą o 132 kg masę auta - 1218 kg. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu m.in. nowych obręczy kół APP (-9 kg) i tytanowego układu wydechowego (-7,1 kg). Do tego mamy elementy wykonane z tajemniczego typu włókna węglowego, które jak mówi Pagani jest o 50% lżejsze i 20% mocniejsze niż zwykły karbon.

REKLAMA

Silnik współpracuje z nową, siedmiobiegową skrzynią automatyczną dostarczoną przez firmę Xtrac. W przekładni synchronizatory zostały wykonane z włókna węglowego, skrzynia jest o 40% lżejsza od poprzedniej, a czas zmiany biegu został skrócony z 150 ms do 75 ms.

W aucie nie mogło zabraknąć zmian w nadwoziu i poprawie właściwości aerodynamicznych. Duży, tylny spojler i takie elementy jak, dach auta oraz boczne części nadwozia zostały opracowane wraz z legendarnym konstruktorem wyścigowych bolidów, firmą Dallara.

Niestety Pagani nie zdradza osiągów auta. Naszym zdaniem samochód ma podstawy do tego, by przyspieszać do 100 km/h w czasie 3 sekund. Wszystkie egzemplarze Pagani Huayra BC zostały już wyprzedane, ale niepotwierdzone informacje sugerują, że włoski producent zbuduje jeszcze 20 sztuk wersji z otwartym dachem. Jeśli tak, to cena takiego wariantu będzie zdecydowanie wyższa niż 2,3 mln euro.

Pagani Huayra BC zadebiutuje na targach motoryzacyjnych w Genewie. Warto dodać, że skrót "BC" w nazwie pochodzi od imienia i nazwiska Benny'ego Caiola, bardzo znanego kolekcjonera samochodów z Włoch, który zmarł w kwietniu 2010 roku.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA