Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
1.0

Paliwa drogie jak nigdy, autogaz kontratakuje

Dystrybutor z paliwem

W tym tygodniu, wg notowań e-petrol.pl, benzyna bezołowiowa 95 i diesel kosztują tyle samo - średnio na stacjach w Polsce kierowcy płacą 4,49 zł/l. Spełniły się tym samym prognozy e-petrol.pl dotyczące zarówno kierunku, jak i skali zmian cen. Dla benzyn jest to podwyżka od ubiegłego tygodnia o 10 gr/l, a dla oleju - o 14 gr/l. Biodiesel (olej napędowy pochodzenia roślinnego), sprzedawany na niektórych stacjach niezależnych i na części obiektów sieci Bliska (własność PKN Orlen), kosztuje średnio 4,17 zł/l.

Autogaz, dla odmiany, potaniał o symbolicznego grosza i średnio za litr tego paliwa płaci się teraz 2,16 zł. Od mniej więcej dwóch miesięcy rynek autogazu pozostaje w pewnej stagnacji, co przy drożejących paliwach tradycyjnych poprawia konkurencyjność gazu. Jeszcze niedawno, po rządowych zapowiedziach podwyżki akcyzy na LPG, w mediach zastanawiano się, czy tankowanie gazu będzie jeszcze opłacalne. Teraz jego cena stanowi ledwie 48 proc. ceny dwóch innych podstawowych paliw, co zdecydowanie poprawia atrakcyjność propan-butanu.

Szykując się do podróży, za 40-litrowy bak zatankowany benzyną trzeba teraz zapłacić prawie 180 zł. Dla porównania, rok temu (przy cenie 4,31 zł/l) kwota ta wynosiła o 7 zł mniej. W przypadku oleju napędowego nasz umowny "pełny bak" w skali roku podrożał znacznie bardziej - o 35 zł.

Patrząc na sytuację na rynku hurtowym widać, że na poważniejsze spadki cen na stacjach w Polsce na razie nie ma co liczyć, a ceny podczas tzw. długiego weekendu będą praktycznie takie, jak teraz.

źródło: e-Petrol

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  20.05.08 BP Poznań4,69 ON4,84 ON Ultimate4,59 Pb 95
  ~ja, 2008-05-20 14:57:18
 • avatar
  zgłoś
  Średnie ceny paliw na stacjach w Polsce są teraz rekordowo wysokie. To cały czas efekt drożejącej ropy naftowej i paliw na światowych rynkach, co przekłada się na sytuację też w Polsce. Taniej na razie nie będzie, natomiast obecne poziomy cen powodują, że coraz atrakcyjniejszy staje się znów autogaz.
  auto motor i sport, 2008-05-20 12:03:05
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij