Paliwa – idą w górę

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg najnowszych notowań e-petrol.pl, średnie ceny benzyn w Polsce w tym tygodniu wzrosły o kolejne 4 gr. Teraz za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 trzeba średnio zapłacić 4,68 zł. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na giełdach paliw oraz rynku walutowym sprawiła, że średnia cena detaliczna oleju napędowego po raz kolejny okazała się wyższa, tym razem aż o 7 groszy, w porównaniu z danymi z początku maja i wynosi przeciętnie kraju 4,37 zł. Niespodzianek nie było w przypadku autogazu, który w ostatnich tygodniach kosztuje średnio niemal tyle samo - ostatni monitoring cen na stacjach paliw tylko potwierdził, że najczęściej w kraju sprzedaje się LPG w cenie 2,16 zł za litr (korekta o 1 gr w górę).

Średnie ceny w poszczególnych regionach Polski mieszczą się w tym tygodniu w dość szerokich przedziałach - popularną benzynę 95 najtaniej można było tankować w woj. małopolskim, przeciętnie po 4,61 zł/l, a maksymalnie to paliwo oferowano po 4,80 zł/l (średnia dla województwa opolskiego). Najczęściej jednak właściciele krajowych stacji paliw sprzedawali benzynę w cenie 4,68 zł/l. Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla po raz kolejny płacą więcej za tankowanie. Oczywiście w zależności od regionu i typu stacji można olej napędowy kupić w cenie 4,29-4,47 zł/l, na większości stacji jest on jednak oferowany po 4,37 zł za litr.

Przyglądając się cenom paliw w Polsce, w poszukiwaniu obniżek, trzeba sięgnąć do stycznia tego roku, wtedy bowiem zanotowano korekcyjne spadki o 5-6 gr na litrze. Od drugiego tygodnia lutego jednak koszty tankowania systematycznie rosły. W porównaniu z cenami obowiązującymi na polskich stacjach na początku roku, obecnie benzyny są droższe o 8,8-9,3 proc., a diesel aż o 12 proc. Najmniejsza procentowa zmiana cen dotyczy autogazu. Ceny LPG są w 2010 roku najbardziej stabilne, popularny gaz obecnie jest droższy tylko o 4 grosze - czyli 1,9 proc., niż w pierwszych dniach stycznia.

Źródło: e-petrol.pl

Zobacz również:
REKLAMA