Paliwa już droższe

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W tym tygodniu, wg stałych notowań prowadzonych przez e-petrol.pl, za benzynę "95" w Polsce płaci się przeciętnie 3,38 zł/l, czyli o 9 gr. więcej niż przed tygodniem. Olej napędowy podrożał przeciętnie o 8 gr., do poziomu 3,37 zł/l. Autogaz odnotował obniżkę, jego przeciętna cena to teraz 1,84 zł/l, wobec 1,87 zł/l przed tygodniem.

Zwyżka cen dotknęła wszystkich regionów, choć oczywiście w różnej skali. Największą podwyżkę jednocześnie dla obu paliw tradycyjnych (benzyna, ON) odnotowaliśmy w województwach śląskim, świętokrzyskim (choć w nich przed tygodniem było relatywnie tanio w porównaniu z resztą Polski i stąd też efekt szybkiego wzrostu) i opolskim; najniższą - w lubelskim i warmińsko-mazurskim.

Wobec drożejących paliw tradycyjnych wyraźniejszy jest efekt niższych cen autogazu. Są już nawet stacje, gdzie paliwo to zatankować można poniżej 1,50 zł/l, choć to oczywiście sytuacje bardzo rzadkie.

Od kilkunastu dni ceny ropy naftowej i paliw na światowych rynkach poruszają się w pewnych przedziałach cenowych - wahania w dół i w górę są ograniczone. W sytuacji tej swoistej stabilności kluczowe znaczenie dla cen w Polsce ma kurs złotówki wobec dolara - międzynarodowe ceny wyrażone w dolarach trzeba bowiem przyrównać do naszej waluty, ta zaś słabnie. Polscy wiodący hurtownicy w styczniu zatem głównie podwyższali swoje cenniki, czego efekty widać też na stacjach paliw.

REKLAMA
Źródło: e-petrol.pl

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA