[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Paliwa na stacjach zmienią nazwy – od października

Zgodnie z nową unijną dyrektywą, już w październiku tego roku wprowadzony zostanie obowiązek używania nowych oznaczeń dla paliw. Koniec z Pb95, Pb98 czy ON. Jak będzie "po nowemu"?

Dystrybutor z paliwem

Dokładnie 12 października 2018 roku zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE, wprowadzająca obowiązek stosowania zmienionych oznaczeń dla paliw. Chodzi zarówno o benzynę, olej napędowy, jak i gazy płynne.

Nowe oznaczenia mają obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej i – według ustawodawcy – ułatwią życie kierowcom, pomagając wybrać właściwe paliwo. Może i tak będzie, bo nazwy paliw są różne w poszczególnych krajach, ale dopóki się nie przyzwyczaimy – trzeba się przygotować na pomyłki.

Obecnie w Polsce stosuje się oznaczenia Pb95, Pb98, ON czy LPG. Ale prawda jest taka, że różne stacje paliw stosują swoje oznaczenia handlowe, które mogą czasem wprowadzać w błąd. Co więcej, za granicą paliwa oznaczane są w inny sposób niż w Polsce, co rodzi konsternację i prowadzi do pomyłek.

Nowe oznaczenia to – z grubsza mówiąc – litery E dla benzyn, B dla olejów napędowych oraz tradycyjne skrótowce dla gazów płynnych – LPG, CNG czy LNG. Skąd E i B? Już tłumaczymy.

E oznacza „etanol”, a dokładnie zawartość domieszki tego alkoholu w benzynie. Dla benzyn właśnie, oznaczenia podane będą w kółku, zawierającym symbole E5, E10 czy E85.

Dla olejów napędowych z kolei, B oznacza „biokomponenty” zawarte w paliwie. To oznaczane będzie kwadratem, zawierającym symbole B7, B10 oraz XTL (paliwo z biomasy).

Ostatnia grupa, gazów płynnych, oznaczana będzie odwróconym kwadratem/rombem i zawierać będzie litery H2 dla wodoru oraz dla tradycyjnych gazów LPG, CNG czy LNG.

Nowe oznaczenia paliw

Oprócz stacji paliw, nowe oznaczenia mają pojawić się też na nowo wyprodukowanych samochodach – na klapce wlewu paliwa. Po to, żeby wyeliminować ryzyko pomyłki.

Co sądzicie o tych zmianach? Są one potrzebne, czy waszym zdaniem to tylko sztuka dla sztuki? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij