[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Paliwa na stacjach zmienią nazwy – od października

Zgodnie z nową unijną dyrektywą, już w październiku tego roku wprowadzony zostanie obowiązek używania nowych oznaczeń dla paliw. Koniec z Pb95, Pb98 czy ON. Jak będzie "po nowemu"?

Dystrybutor z paliwem

Dokładnie 12 października 2018 roku zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE, wprowadzająca obowiązek stosowania zmienionych oznaczeń dla paliw. Chodzi zarówno o benzynę, olej napędowy, jak i gazy płynne.

Nowe oznaczenia mają obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej i – według ustawodawcy – ułatwią życie kierowcom, pomagając wybrać właściwe paliwo. Może i tak będzie, bo nazwy paliw są różne w poszczególnych krajach, ale dopóki się nie przyzwyczaimy – trzeba się przygotować na pomyłki.

Obecnie w Polsce stosuje się oznaczenia Pb95, Pb98, ON czy LPG. Ale prawda jest taka, że różne stacje paliw stosują swoje oznaczenia handlowe, które mogą czasem wprowadzać w błąd. Co więcej, za granicą paliwa oznaczane są w inny sposób niż w Polsce, co rodzi konsternację i prowadzi do pomyłek.

REKLAMA

REKLAMA

Nowe oznaczenia to – z grubsza mówiąc – litery E dla benzyn, B dla olejów napędowych oraz tradycyjne skrótowce dla gazów płynnych – LPG, CNG czy LNG. Skąd E i B? Już tłumaczymy.

E oznacza „etanol”, a dokładnie zawartość domieszki tego alkoholu w benzynie. Dla benzyn właśnie, oznaczenia podane będą w kółku, zawierającym symbole E5, E10 czy E85.

Dla olejów napędowych z kolei, B oznacza „biokomponenty” zawarte w paliwie. To oznaczane będzie kwadratem, zawierającym symbole B7, B10 oraz XTL (paliwo z biomasy).

Ostatnia grupa, gazów płynnych, oznaczana będzie odwróconym kwadratem/rombem i zawierać będzie litery H2 dla wodoru oraz dla tradycyjnych gazów LPG, CNG czy LNG.

Nowe oznaczenia paliw

REKLAMA

Oprócz stacji paliw, nowe oznaczenia mają pojawić się też na nowo wyprodukowanych samochodach – na klapce wlewu paliwa. Po to, żeby wyeliminować ryzyko pomyłki.

Co sądzicie o tych zmianach? Są one potrzebne, czy waszym zdaniem to tylko sztuka dla sztuki? Dajcie znać w komentarzach!

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij