Paliwa w górę

Rafineria PGNiG
Rafineria PGNiG

Wygląda na to, że ruch ten nie ma charakteru jednorazowego, silnego posunięcia, tylko jest rozdzielany na kilka etapów.

W tym tygodniu odnotowany został przeciętny poziom 4,59 zł/l benzyny 95 - to o 4 gr. więcej niż tydzień temu i o 5 gr. więcej niż dwa tygodnie temu. Olej napędowy kosztuje przeciętnie w Polsce 4,39 zł/l, też o 4 gr. drożej niż przed tygodniem i o 6 gr. niż przed dwoma. Autogaz kolejny tydzień z rzędu przeciętnie sprzedawany jest w Polsce po 2,29 zł/l.

W tym tygodniu benzynę 95 najtaniej zatankować można na stacjach w województwie śląskim, zaś średnio najdrożej w opolskim. Analogicznie wygląda rozkład skrajności dla cen oleju napędowego w poszczególnych województwach. Jeśli chodzi o autogaz, to z kolei w tym przypadku najmniejszy wydatek czeka kupujących to paliwo na obiektach w województwie łódzkim, zaś największy - w zachodniopomorskim.

Ruch cenowy w górę, wynikający z podwyżek cen wyznacznikowych ropy i paliw na światowych rynkach z pierwszych tygodni listopada, został już w przeważającej części w Polsce zrealizowany. Sytuacja poprawia się teoretycznie z punktu widzenia kierowców, bo ropa, po tym jak osiągnęła niedawno prawie 90 USD (poziom nie notowany od dawna) teraz tanieje i zeszła już w okolice "tylko" 83 USD. Niestety, jeśli jednocześnie nie zostanie zahamowana tendencja słabnięcia wartości polskiej złotówki wobec dolara (kurs walutowy trzeba brać pod uwagę przy przeliczaniu cen międzynarodowych, bo na świecie handluje się produktami naftowymi właśnie w dolarach), to może się okazać, że na obniżce cen ropy i paliw na świecie polscy kierowcy nie skorzystają.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA
REKLAMA