Panele słoneczne i diody LED zamiast asfaltu - ruszaja testy

Niedługo ruszają pierwsze testu nawierzchni drogi zbudowanej z paneli słonecznych wyposażonych w oświetlenie LED i system ogrzewania. Pierwsze próby ruszą na fragmencie kultowej drogi Route 66.

Za testy odpowiedzialny jest Departament Transportu stanu Missouri. Planuje on zbudować nawierzchnię z sześciokątnych paneli słonecznych, które przekształcałyby promienie słońca w energię elektryczną. Dzięki temu będą zasilane diody LED umieszczone w panelach, które będą mogły zastępować pasy na jezdni i znaki drogowe - wyświetlałyby na drodze linie, ograniczenia prędkości, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe i inne informacje.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania ma być system ogrzewania, który będzie roztapiał lód i śnieg od spodu, dzięki czemu będzie można oszczędzić pieniądze na odśnieżaniu. I co ważniejsze, nie będzie trzeba posypywać drogi solą i innymi chemikaliami, które negatywnie wpływają na środowisko.
Ja donosi portal caradvice.com pierwszy fragment drogi zbudowany z takich paneli zostanie oddany do użytku pod koniec roku na drodze 66.

Organizatorzy akcji chcą finansować rozwój sieci takich dróg z datków od obywateli USA. "Chcemy zbierać pieniądze, zarówno przez internet jak i przez publiczne zbiórki - będziemy prosić o pieniądze, które pozwolą na rozwinięcie projektu. Chcemy oby powstało więcej takich dróg i żeby było one jeszcze lepsze" - zapowiadają.

REKLAMA