Peugeot L500 R Hybrid - wyścigowa przyszłość

Równo 100 lat po legendarnym triumfie w wyścigu Indy 500, Peugeot pokazuje światu projekt bolidu przyszłości. Czy to jedynie hołd złożony temu wydarzeniu, czy może zapowiedź czegoś nowego?

Peugeot L500 R Hybrid
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 64 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Był rok 1916 kiedy to Dario Resta za kierownicą bolidu Peugeot L45 zwyciężył w legendarnym wyścigu Indy 500 i osiągnął niebywałą w tamtych czasach średnią prędkość wynoszącą 135 km/h. Teraz, równo sto lat po tym zapomnianym wydarzeniu, Francuzi prezentują model L500 R Hybrid, który łączy w sobie wszystkie cechy jakie powinny mieć samochody wyścigowe w przyszłości. Przynajmniej według wizji Peugeota.

Samochód ten wygląda jakby z miejsca miał wystartować w największych wyścigach globu, oczywiście nie w rzeczywistości, ale w grze Gran Turismo 6. Jednak nie jest to projekt przygotowany na potrzebę gier komputerowych ale ruchomy pomnik i zarazem także ruchoma wizja przyszłości.

Inaczej niż dwumiejscowy bolid L45, hybrydowa nowość jest pojazdem jednoosobowym, w którym kierowca będzie mógł skupić się na tym co najważniejsze, czyli na prowadzeniu. Dlatego wnętrze bolidu przypomina rozwiązanie znane z seryjnych aut Peugeota, i-Cockpit - kierownica jest mała i poręczna, a nad nią królują dwa hologramowe wyświetlacze.

Za układ jezdny samochodu odpowiadał oczywiście dział Peugeot Sport. Do napędu wykorzystano turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra, który generuje moc 270 KM. Połączono go z dwoma silnikami elektrycznymi - po jednym z przodu i z tyłu. Łączna moc układu napędowego wynosić ma 500 KM i 730 Nm momentu obrotowego. Taka moc pozwoli Peugeotowi L500 R Hybrid przyspieszyć do 100 km/h w czasie 2,5 sekundy oraz pokonać kilometrowy odcinek w ciągu 19 sekund. Samochód ma być bardzo lekki oraz aerodynamiczny - waży jedynie około tony, a jego wysokość to mniej niż metr.

Trudno wyobrazić sobie taki samochód na drodze ale oczywiście drogowy model nigdy nie powstanie. Peugeot tym samochodem pokazuje światu jak ich zdaniem mogą wyglądać w przyszłości samochody wyścigowe i nawet jeżeli nie będzie miał wkładu w rozwój bolidów to i tak cieszymy się, że powstał - głównie dlatego, że wygląda genialnie!

REKLAMA