Peugeot Quartz - super crossover

Peugeot Quartz to kolejny, po Exalcie, koncept car francuskiej marki. Ma ogromne 23-calowe koła i aż 500 KM mocy.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 64 300 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Gdy inni producenci tworzą koncepty, które spalają 1 l/100 km, inni tworzą niesamowite pokazowe maszyny o niebotycznej mocy 500 KM. Peugeot z konceptem Quartz pokazuje nietypowy prototyp crossovera z właściwościami supersamochodu.

Auto ma 2,06 m długości, a w nadkolach upchnięto opony o szerokości 305 mm, potrzebnych do przeniesienia tak dużej mocy. Silnik to jednostka znana z Peugeota RCZ R, czyli 1.6 THP o mocy 270 KM. Wspomagają go dwa silniki elektryczne (115 KM każdy) umieszczone na każdej z osi. Quartz jest więc czteronapędową hybrydą typu full-hybrid plug-in.

Elektryczny silnik z przodu ładuje akumulator o mocy 400V i wspomaga silnik spalinowy. Ten z tyłu, napędza tylne koła i też ładuje akumulator. Z tych trzech jednostek napędowych można korzystać na trzy sposoby. W trybie ZEV auto jest w stanie przejechać nawet 50 km, korzystając tylko z energii elektrycznej. W trybie drogowym silnik 1.6 THP i silniki elektryczne pracują razem, żeby efektywnie korzystać z mocy. Ostatni tryb to Race, w którym wszystkie 3 jednostki pracują na maksymalnych obrotach, żeby wycisnąć z układu jezdnego siódme poty.

Zawieszenie w Peugeocie Quartz jest regulowane. Prześwit można zwiększać w zakresie od 300 do 350 mm. Z nadkoli wyrastają ogromne 23-calowe felgi z oponami od Continentala. Bardzo krótkie zwisy nadwozia i długa maska powodują, że auto wygląda bardzo sportowo i zadziornie.

Na razie nie wiadomo, czy Peugeot Quartz zostanie tylko prototypem. Jaka jest przyszłość supersportowych crossoverów? Mamy nadzieję, że świetlana.

REKLAMA