Peugeot e-Legend – premiera pięknego konceptu

Peugeot to marka z 120-letnią tradycją, w czasie której powstało wiele modeli, dziś uznanych za klasyczne. Do jednego z nich odwołuje się nowy koncepcyjny samochód marki, nazwany Peugeot e-Legend.

Peugeot e-Legend Materiały prasowe
Peugeot e-Legend, fot. Peugeot

Moda na wskrzeszanie starych rozwiązań we współczesnej wersji nie przemija. Jedni patrzą na modele retro z wielkim uznaniem, jako wyraz szacunku do tradycji, inni z kolei zarzucają zbytnie przywiązanie do przeszłości i tego, co już przecież było.

Tak czy inaczej, niektóre projekty odcisnęły przecież swoje piętno na historii marki, a nawet motoryzacji i odwoływanie się do nich nie wydaje się niczym złym. Ale do rzeczy.

REKLAMA

Peugeot e-Legend Materiały prasowe
Peugeot e-Legend, fot. Peugeot

Pamiętacie może model z końca lat 60. ubiegłego stulecia, z lwem na masce i włoskim designem, sygnowanym logo studia Pininfarina? Tak, chodzi o Peugeota 504 Coupe. Jego proporcje zachwycają do dziś – długa maska, opadająca lekko w kierunku reflektorów, krótki tył i przeszklona kabina pomiędzy.

Teraz legenda powraca do życia za sprawą tego samego włoskiego studia. Pininfarina pokazuje, że wciąż potrafi projektować przepiękne samochody. Odwołania do 504 są nader wyraźne, choć proporcje nieco się zmieniły.

REKLAMA

Peugeot e-Legend Materiały prasowe
Peugeot e-Legend, fot. Peugeot

Przednie podwójne reflektory pozostały, maska jest długa – choć w stosunku do reszty auta już nie tak długa, krótki tył jak w oryginale i przeszklona kabina z innymi proporcjami wielkości szyb. Efektu całości nawiązań do legendy dopełniają potrójne klosze tylnych lamp.

Peugeot zaznacza, że Peugeot e-Legend, który wyraźnie odwołuje się do klasyka sprzed pół wieku, nie jest próbą wskrzeszenia 504 Coupe, czy bezpośrednią zapowiedzią nadejścia konkretnego modelu.

REKLAMA

Peugeot e-Legend Materiały prasowe
Peugeot e-Legend, fot. Peugeot

W kabinie panuje nowoczesny minimalizm, czego nie można powiedzieć jedynie o wyświetlaczach, których jest tu pełno. Włącznie z 29-calowymi monitorami w drzwiach, 12-calowymi w osłonach przeciwsłonecznych i potężnym, zakrzywionym ekranie o przekątnej 49 cali. Łącznie naliczyliśmy 16 różnego rodzaju wyświetlaczy.

Tym, co najmocniej różni oba samochody, jest koncepcja napędu. Peugeot e-Legend jest autem elektrycznym. Pojemna bateria zmagazynuje 100-kWh energii, co ma wystarczyć na pokonanie 600 kilometrów w cyklu WLTP. Doładowanie akumulatora dla uzyskania 500 km zasięgu trwać ma zaledwie 25 minut.

REKLAMA

Peugeot e-Legend Materiały prasowe
Peugeot e-Legend, fot. Peugeot

A jak z osiągami elektrycznej legendy? Dobrze, a nawet bardzo dobrze. Moc jednostki to 456 koni mechanicznych, a moment obrotowy sięga aż 800 niutonometrów. Siły napędowe przenoszone są na obie osie, pozwalając na sprint do „setki” w raptem 4 sekundy i osiągnięcie maksymalnej prędkości 220 km/h.

Peugeota e-Legend zobaczymy na żywo już 2 października, podczas salonu samochodowego w Paryżu, gdzie redakcja Auto Motor i Sport będzie jak zawsze obecna. Zapraszamy do naszego serwisu specjalnego na relację z Paris Motor Show.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA