Pierwsza ładowarka 350 kW od EVgo

Koniec z długim czasem ładowania akumulatorów w aucie elektrycznym. Firma EVgo stworzyła ładowarkę, która jest siedem razy szybsza od dotychczasowych rozwiązań i przebija Superchargery Tesli.

Firma EVgo to producent stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Amerykańska firma rozpoczęła jakiś czas temu prace nad nową generacją ładowarek, które dostarczą 350 kW mocy ładowania. To siedem razy więcej niż podstawowe 50 kW oferowane przez ładowarki CHAdeMo oraz CCS/Combo.

REKLAMA

Pierwsza stacja o tej mocy powstała w Baker w stanie Kalifornia przy najwyższym termometrze świata. Samochody, które skorzystają z ładowarki będą mogły naładować baterie na co najmniej 320 km zasięgu w czasie wystarczającym na wypicie kawy. To znaczne ułatwienie dla posiadaczy aut elektrycznych. Do tej pory najszybsze rozwiązanie oferowała marka Tesla, której Superchargery do 135 kW, ładując baterie do 80 procent w 40 minut.

W tym przypadku będzie znacznie szybciej, ale problemem są samochody. Póki co żaden producent nie oferuje obsługi tak dużej mocy ładowania. Wszystko z powodu kwestii związanych z odprowadzaniem ciepła generowanego podczas takiego ładowania. Jednak można się spodziewać, że za kilka miesięcy pojawią się już pierwsze auta kompatybilne z najmocniejszą ładowarką, a do starszych będą dostępne specjalne adaptery, które umożliwią szybkie ładowanie.

Wszystko wskazuje na to, że jeden z poważniejszych argumentów dotyczących długiego czasu ładowania odejdzie niebawem do lamusa.

REKLAMA