REKLAMA

Pierwsza strefa czystego transportu w Krakowie

Na krakowskim Kazimierzu powstanie pierwsza w Polsce strefa czystego transportu. Na razie na próbę.

Strefa czystego transportu - nowe znaki Materiały prasowe
Strefa czystego transportu - nowe znaki, fot. MI

Jak zdecydowali podczas posiedzenia radni miejscy, w krakowskiej dzielnicy Kazimierz zostanie utworzona pierwsza w mieście i jednocześnie pierwsza w kraju strefa czystego transportu, której istnienie umożliwiła ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Strefa czystego transportu zacznie obowiązywać w Krakowie od 4 stycznia 2019 roku i na razie zostanie wprowadzona na półroczny okres próbny. Jak ustalili radni, strefa ta obejmie plac Nowy – centralną część dzielnicy Kazimierz oraz szesnaście okolicznych ulic.

Zobacz także: prawo jazdy kategorii B - nowe uprawnienia!

Co oznacza strefa czystego transportu? W dużym skrócie jest to równoznaczne z tym, że do wjazdu na ten teren uprawnieni będą wyłącznie kierowcy aut elektrycznych lub zasilanych gazem CNG (nie mylić z LPG, który nie jest dozwolony w strefie).

Ponadto wjechać tam autami spalinowymi będą mogli tylko mieszkańcy – na podstawie identyfikatorów, a do 2025 roku także przedsiębiorcy zarejestrowani w dzielnicy Kazimierz. Skąd ta data? Radni ustalili, że tyle właśnie czasy wystarczy, by przedsiębiorcy z Kazimierza nabyli pojazdy niskoemisyjne. Dodatkowo, do wjazdu do strefy uprawnione będą także taksówki.

Zobacz także: najbardziej awaryjne modele wg raportu TUV 2019

REKLAMA

REKLAMA

Radni przewidują, że strefa czystego transportu na Kazimierzu zmniejszy liczbę wjeżdżających tam samochodów nawet o połowę. Obecnie jest to jedno z popularniejszych miejsc w Krakowie, zatłoczone szczególnie wieczorami, kiedy turyści i mieszkańcy zjeżdżają tam do restauracji i pubów.

Przy okazji debaty nad wprowadzeniem strefy pojawiły się głosy, że na jej obrzeżach dojdzie do zakorkowania ulic i parkingów, co spotęguje problemy komunikacyjne sąsiednich ulic. Prawdopodobieństwo jest duże, bo wystarczy przyjrzeć się temu, co dzieje się na obrzeżach stale rozszerzanej – z tego właśnie powodu – strefy płatnego parkowania.

Strefa czystego transportu – oznakowanie

Do oznaczania granic strefy czystego transportu służyć będą nowe znaki D-54 i D-55. Znak D-54 opisany jest jako „strefa czystego transportu”, natomiast znak D-55, jak się nietrudno domyślić, to „koniec strefy czystego transportu”.

Jakie kary grożą za zlekceważenie nowego oznakowania? Otóż mandat za to wykroczenie wynieść może nawet do 500 złotych.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA