REKLAMA

Pierwsze podium Fernando Alonso przed Dakarem

Fernando Alonso i Marc Coma, którzy pojadą razem w Rajdzie Dakar, stanęli na podium rajdu rozgrywanego w Arabii Saudyjskiej.

Toyota Hilux zespołu Toyota Gazoo Racing Materiały prasowe
Toyota Hilux zespołu Toyota Gazoo Racing
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 114 800 PLN
Dostępne nadwozia: pick-up-2
SPRAWDŹ OFERTY

Dokładnie 81 dni po pierwszych wspólnych testach za kierownicą Toyoty Hilux zespołu Toyota Gazoo Racing, Fernando Alonso i Marc Coma zajęli trzecie miejsce w rozgrywanym w Arabii Saudyjskiej rajdzie Al Ula-Neom Cross-Country Rally.

Dla hiszpańskiego duetu był to kolejny etap przygotowań do debiutu w Rajdzie Dakar. Debiutu w przypadku Fernando Alonso, dodajmy, bo przecież Marc Coma to już niemalże weteran tej kultowej imprezy – wygrywał Dakar aż pięciokrotnie, jest też trzykrotnym mistrzem świata Cross Country z lat 2005-2007.

Zaprawa przed Dakarem

Rajd rozgrywany w Arabii Saudyjskiej był doskonałym poligonem testowym przed styczniową imprezą, która po raz pierwszy odbędzie się właśnie w tym kraju. Trasa wiodła przez zróżnicowane tereny – od odcinków po piaszczystych wydmach, przez piaszczysto-szutrowe drogi, po kamieniste szlaki.

Dodatkowym wyzwaniem była nawigacja w kompletnie nieznanym terenie, a także zupełnie nowa Toyota HiLux już w specyfikacji na Rajd Dakar 2020. Dla dwójki debiutantów w nowych dla siebie rolach był to kolejny sprawdzian formy i możliwości.

Załoga Toyoty Hilux po dwóch pierwszych dniach zajmowała wysokie czwarte miejsce, po trzecim etapie wskoczyła na trzecią lokatę i na niej dojechała do mety. Do zwycięzców, doświadczonego duetu Yazeed Al-Rajhi/Konstantyn Żylcow w prywatnie wystawionym Hiluxie, stracili nieco ponad 16 minut.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - dobry na każdej drodze?

REKLAMA

REKLAMA

Fernando Alonso i Marc Coma na podium Materiały prasowe
Fernando Alonso i Marc Coma na podium

Było to pierwsze wspólne podium Alonso i Comy w rajdach cross-country. Hiszpański duet współpracę w kabinie Hiluxa zaczął dokładnie 81 dni wcześniej.

- Ostatni etap był szczególnie trudny w związku z kamienistą trasą i nawigowaniem. Nie mieliśmy większych problemów, dojechaliśmy do mety na trzecim miejscu, co jest dobrym wynikiem. Cieszy mnie nasze pierwsze wspólne podium – powiedział Alonso.

- Pokazali wyśmienite tempo, a ich rozwój przebiega zgodnie z naszym planem. Na ten rajd mieliśmy pewne założenia i je zrealizowaliśmy. Po raz pierwszy ścigali się nowym autem, które jest przygotowywane na Rajd Dakar. Musieli utrzymywać odpowiednie tempo, ale i dbać o auto. Podium w stawce lokalnych kierowców, którzy znają te trasy, jest wyczynem – mówił Glyn Hall, szef zespołu Toyota Gazoo Racing.

Hiszpanie mają za sobą intensywny okres testów w zróżnicowanym terenie i na trzech różnych kontynentach. Trzy razy mierzyli się też z rywalami i czasem. Oprócz listopadowej imprezy w Arabii Saudyjskiej, wystartowali w rajdzie Lichtenburg 400 w RPA oraz w Rajdzie Maroka.

Dla Alonso i Comy był to ostatni start przed Rajdem Dakar, który w styczniu odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Duet z Hiszpanii odbędzie jednak jeszcze serię prywatnych treningów.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA