Pierwsze założenia współpracy Fiata z Chryslerem

Chrysler 300C Hemi
Ma długą pokrywę silnika, za którą jest nadwymiarowa, niczym w przedłużanym Mercedesie, kabina pasażerska o niskich szybach.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Plan współpracy zakłada cztery platformy samochodowe Fiata, na których oparte mają być auta od segmentu A do segmentu D. Jednym z pierwszych włoskich samochodów w USA będzie Fiat 500, którego produkcja podjęta zostanie w fabryce Chryslera, w mieście Toluca, w Meksyku, gdzie obecnie montowane są Dodge Journey i Chrysler PT Cruiser, którego produkcja ma zostać wkrótce zakończona. 

Sprzedaż gotowych samochodów powinna nastąpić na początku 2012 roku. Z kolei wzbogaceniu  ulegnie paleta modeli Chryslera, w której znajdzie się małe miejskie auto w postaci amerykańskiej wersji Fiata Pandy z emblematem amerykańskiego koncernu.

Nowym autem Chryslera w segmencie B będzie samochód oparty na płycie podłogowej Fiata Grande Punto. Jednocześnie na amerykański rynek trafi oparta na tej samej platformie, Alfa Romeo MiTo. Nie wykluczone, że na bazie tej samej płyty podłogowej, zostanie opracowany również mały crossover dla koncernu Chrysler.

We wrześniu ubiegłego roku, ze względów finansowych, amerykański gigant porzucił prace rozwojowe nad przygotowaniem nowej płyty podłogowej dla swoich aut segmentu D. To oznaczało, że następcy Chryslera Sebring i Dodge'a Avengera nie będą mieli dla siebie gotowej bazy.

Na szczęście alians z koncernem Fiata zapewni amerykańskiemu koncernowi nowo opracowaną platformę o nazwie C-Evo, z której jako pierwsza korzystać będzie następczyni Alfy Romeo 147. Nowa płyta podłogowa posłuży jako podstawa nie tylko dla następcy aut Chryslera w segmencie D, ale również zapewni bazę dla kolejnej generacji kompaktowych modeli: Dodge'a Calibra i Jeepa Compassa.

Plany dalszej współpracy zakładają także wspólne wykorzystywanie przez obydwa koncerny jednostek napędowych. I tak do koncernu Chryslera mają trafić silniki benzynowe Fiata z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 1.4 i 1.8 litra, których produkcja ma się odbywać  w zakładach w Dundee, w stanie Michigan. W zamian koncern Fiata uzyska dostęp do nowo opracowanej przez amerykański koncern palety silników V6 z rodziny Phoenix.

Konkretne ustalenia dotyczące terminu i zasad rozpoczęcia współpracy czy też ilości oferowanych aut, powinny zostać ustalone między obiema stronami do 30 kwietnia tego roku.

Źródło: Moto Target

 

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA