REKLAMA

Pierwszeństwo pieszych, zakaz jazdy na zderzaku – nowe przepisy

Zapowiadana już w listopadzie 2020 roku duża zmiana w przepisach wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku. Wśród nowości m.in. pierwszeństwo pieszych i zakaz jazdy na zderzaku.

Pieszy na pasach Shutterstock
Pieszy na pasach

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym została przyjęta przez Sejm, zdobywając w głosowaniu 423 „za” i 22 „przeciw”. Wśród wspomnianych zmian wprowadzona zostanie m.in. zasada pierwszeństwa pieszych już przy wchodzeniu na pasy, ale pojawi się też zapis o zakazie korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.

REKLAMA

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zmiany w przepisach od 1 czerwca 2021 r.

W toku prac nad ostatecznym projektem zmian, o czym ostatnio pisaliśmy w listopadzie 2020 roku, wprowadzono m.in. poprawkę zakładającą dłuższe vacatio legis. W myśl tych zapisów zmiany w przepisach wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2021 roku.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Nowe przepisy ruchu drogowego – co się zmieni?

Pierwszeństwo pieszych na przejściu

Jak przepisy wyglądają obecnie, każdy kierowca wie. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu.

Zmiany zakładają, że kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie miał obowiązek nie tylko zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu, ale również zredukować prędkość tak, by nie narazić bezpieczeństwa pieszego i – co istotne – ustąpić pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście. Z tego przepisu wyłączeni są motorniczy tramwajów, bowiem ten ciężki pojazd nie jest w stanie zatrzymać się nagle na krótkim odcinku.

Piesi z zakazem korzystania z telefonów na przejściu

Ale nowe prawa pieszych to nie wszystko, bowiem ustawodawca przewiduje także pewien istotny zakaz. Dotyczy on korzystania z telefonów komórkowych oraz „innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska”.

Krótko mówiąc, podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu i podobnych urządzeń, a zamiast tego skupić się na bezpiecznym przejściu.

REKLAMA

REKLAMA

Obniżenie prędkości w godzinach nocnych

Zmiany przyjęte przez rząd zakładają także zapowiadane wcześniej obniżenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h także w godzinach nocnych. Obecnie na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00-5.00 można jechać do 60 km/h, o ile znaki nie pokazują inaczej.

Zakaz jazdy "na zderzaku"

Rewolucyjna zmiana zachodzi w kwestii bezpieczeństwa na drogach ekspresowych i autostradach, gdzie nagminne jest „siedzenie na zderzaku”, czyli zbyt bliskie podjeżdżanie do poprzedzającego samochodu, co przy prędkościach autostradowych zbyt często kończy się kolizjami i wypadkami. Teraz ma się to zmienić.

W komunikacie resortu infrastruktury czytamy, że „niezachowanie odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach jest jedną z głównych przyczyn wypadków, obok niedostosowania prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowego wyprzedzania, zmęczenia i nieprawidłowej zmiany pasa ruchu.

Po zmianach, na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę wartości aktualnej prędkości. To znaczy, że jadąc 140 km/h, kierowca musi utrzymać minimum 70 metrów odstępu od poprzedzającego pojazdu. Jadąc 100 km/h – 50 metrów.

Co jednak zrobić w czasie wyprzedzania? Tutaj ustawodawca przewiduje odstępstwo od obowiązku zachowania bezpiecznej odległości na drogach ekspresowych i autostradach – dotyczyć ma ono przypadków, w których kierujący pojazdem wykonuje manewr wyprzedzania.

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA