Zakup pierwszego samochodu to wielkie emocje, ale lepiej, żeby nie brały one góry nad rozsądkiem – a tak niestety często bywa. „Napalamy się” na konkretny model tak bardzo, że w czasie oględzin nie dostrzegamy (albo nie chcemy) dostrzegać jego wad. Potem okazuje się, że samochód, o którym marzyliśmy zupełnie nie spełnia naszych potrzeb (to pół biedy) a w gorszym wariancie – koszty jego eksploatacji przekraczają cenę zakupu. Bez względu na model, który wybierzemy w przypadku samochodu używanego powinniśmy dokładnie sprawdzić stan techniczny, ponieważ to on bardzo mocno wpływa na koszty i komfort eksploatacji w przyszłości.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem pierwszego samochodu?
- Realne potrzeby
Przede wszystkim – realnie ocenić, do czego ten samochód ma nam służyć. Dojeżdżasz do centrum i auto wykorzystujesz jak „wózek na zakupy”, jesteś singlem i raczej latasz niż jeździsz na wakacje? Poszukaj czegoś w stylu Toyoty Aygo albo Skody Citigo – łatwiej je zaparkujesz, zapłacisz niższe ubezpieczenie, nie „zjedzą” cię koszty paliwa. Wozisz żonę i dwójkę dzieci, raz w roku jedziecie do Chorwacji? Może niezłym wyborem będzie używana Toyota Corolla albo Skoda Octavia. Masz zamiar weekendowo używać samochodu i zacząć swoją przygodę (to wyjątkowe trafne słowo) z „klasykami”? Rozejrzyj się za Mercedesem z przełomu lat 80/90.
2. Bezpieczeństwo
Organizacja Euro NCAP od 1997 roku testuje większość samochodów dostępnych w Europie, więc jest duża szansa, że przetestowała również ten, który chcesz kupić. W czasie jazdy testowej zwróć uwagę na działanie hamulców – wibracje, „miękki” pedał czy ściąganie auta na bok oznaczają, że coś jest nie tak. W opisie stoi, że auto ma 6 poduszek powietrznych? Niech serwis sprawdzi, czy faktycznie tam są i czy czujnik airbagu nie wyświetla żadnych błędów. W przypadku samochodu używanego istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jest stan techniczny. Sprawdź historię samochodu w systemach dealerów, zweryfikuj starannie kondycję i oszacuj ile musisz zainwestować po zakupie, by konkretnym autem można było bezpiecznie podróżować.
3. Ekonomia
I nie chodzi tylko o koszty paliwa, ale również oszacuj stratę wartości, sprawdź ile wyniesie ubezpieczenie samochodu oraz jego naprawy. Serwisowanie aut wyższej klasy, nawet kilkunastoletnich, może okazać się finansowym wyzwaniem. Czasem lepiej kupić coś mniejszego i nowszego, za to z większą dostępnością tańszych części oraz zamienników.
4. Wyposażenie
Radio z łączem bluetooth, klimatyzacja, fotel z możliwością regulacji jego wysokości, centralny zamek z pilotem – oto podstawowe elementy, które powinny znaleźć się na pokładzie pierwszego samochodu, na szczęście przeważnie stanowią one standardowe wyposażenie samochodów kosztujących około 15 tys. zł.
5. Jazda testowa
Emocje mogą zaciemnić rzetelny osąd, dlatego na jazdę testową wybierz się z kolegą, który racjonalnie oceni samochód, przy okazji będzie w stanie pomóc sprawdzić działanie poszczególnych podzespołów samochodu. Jeśli znajomy zna zaufany warsztat, to nie wahaj się skorzystać z jego pomocy.
Poniżej przedstawiamy nasze propozycje samochodów, które można kupić za około 15 tysięcy złotych. Każdy z nich spełnia potrzeby innego kierowcy, ale każdy można polecić ze względu na jakość konstrukcji, niezawodność i wrażenia z jazdy.
Komentarze
~Bodek, 2020-05-23 17:24:15
~rysi, 2020-05-23 12:46:22
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?