REKLAMA

Pierwszy test Volkswagena I.D. R Pikes Peak w USA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak zakończył z sukcesem pierwsze jazdy testowe, przygotowujące go do bicia rekordu "Pikes Peak International Hill Climb". Wydarzenie odbędzie się 24 czerwca.

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 590 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Testy odbyły się na trasie legendarnego wyścigu, w amerykańskim stanie Kolorado. Kierowca pierwszej w pełni elektrycznej wyścigówki Volkswagena, Romain Dumas, był zachwycony samochodem.

Ponieważ droga wiodąca na szczyt Pikes Peak (4 302 m n.p.m.) jest drogą publiczną, zespołowi testującemu udostępniono ją jedynie na trzy godziny. Volkswagen Motorsport zorganizował w Colorado Springs stały obóz ułatwiający przygotowanie kolejnych jazd testowych przed wyścigiem, który odbędzie się 24 czerwca.

Podczas pierwszych prób w USA zespół Volkswagena koncentrował się przede wszystkim na dostrajaniu zawieszenia samochodu, na testach opon oraz na optymalnym wykorzystaniu pojemności akumulatorów, a także na odzyskiwaniu energii podczas hamowania, co jest jednym z kluczowych elementów.

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Podczas 96. edycji najsłynniejszego wyścigu górskiego na świecie, 24 czerwca 2018 roku, kierowca Volkswagena Romain Dumas zamierza pobić rekord trasy dla samochodów elektrycznych z 2016 roku, wynoszący teraz 8.57,118 minut.

Na trasie liczącej 19,99 km i 156 zakrętów oznacza to jazdę ze średnią prędkością 134 km/h. I.D. R Pikes Peak przystępuje do tego wyzwania wyposażony w dwa silniki o mocy systemowej wynoszącej 500 kW (680 KM), z których jeden jest zamontowany przy przedniej, a jeden przy tylnej osi.

Na skutek mniejszej zawartości tlenu w powietrzu, silnik spalinowy już na starcie, na wysokości 2 862 m n.p.m. traci niemal 30 procent mocy. Z każdym kilometrem w kierunku mety ten efekt narasta. Za to silniki elektryczne przez cały czas pracują z tą samą efektywnością. 

Pozostałe warunki wyścigu są takie same dla wszystkich uczestników. Każdy ma tylko jedno jedyne podejście. Jeśli choćby najmniejsza rzecz pójdzie nie tak, ustanowienie nowego rekordu trasy dla aut elektrycznych właściwie przestanie być możliwe.

A podczas wyścigu liczącego niemal 20 km, w którym różnica wzniesień pomiędzy startem a metą wynosi 1 440 m, wiele rzeczy może pójść nie tak.

REKLAMA

Volkswagen I.D. R Pikes Peak
Volkswagen I.D. R Pikes Peak

Decydującą rolę gra też sama pogoda. „Żeby pojechać na rekord, trzeba mieć szczęście z pogodą” – twierdzi Dumas. Zdarzało się, że w minionych latach Pikes Peak International Hill Climb przerywano albo skracano z powodu mgły, gołoledzi, śniegu albo gradu.

W pobliżu szczytu śnieg lub grad padają w czerwcu przez 18 do nawet 30 dni. Kierowcy muszą także umieć dawać sobie radę z nagłym deszczem czy z niespodziewaną gołoledzią. W okolicach mety przeciętna temperatura w czerwcu wynosi około zera stopni. 

Film z jazd testowych na Pikes Peak: 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA