Podwójne punkty dla Alfa Romeo F1 Team ORLEN w GP Kanady

Zespół Alfa Romeo F1 Team ORLEN zanotował w Grand Prix Kanady swój najlepszy wynik w tym sezonie. Obaj kierowcy dotarli na metę na punktowanych pozycjach.

Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Kanady 2022 fot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Kanady 2022

Świetny występ zawodników zespołu Alfa Romeo F1 Team ORLEN pokazuje, że ekipa z Hinwill wraca do gry. Obaj etatowi kierowcy, Valtteri Bottas oraz Zhou Guanyu, nie tylko zmieścili się w punktowanej dziesiątce, ale wspólnie zanotowali najlepszy wynik w sezonie 2022, zajmując odpowiednio 7. i 8. miejsce na mecie wyścigu o Grand Prix Kanady na torze w Montrealu. To jednocześnie drugi raz w tym roku, kiedy oba bolidy dotarły na metę z punktami do klasyfikacji generalnej. Dodajmy, że w sobotnich kwalifikacjach odbywających się na mokrym torze Guanyu i Bottas pokazali swoje wysokie umiejętności, zajmując odpowiednio 10. i 11. miejsce.

Wyścig wygrał obecny mistrz świata Max Verstappen z zespołu Red Bull Racing, przed Carlosem Sainzem w Ferrari i Lewisem Hamiltonem w Mercedesie. Dalej byli jeszcze George Russell (Mercedes), Charles Leclerc (Ferrari) i Esteban Ocon (Alpine). Siódme i ósme miejsce należały do Valtteriego Bottasa i Zhou Guanyu – obaj z Alfa Romeo F1 Team ORLEN, a pierwszą dziesiątkę dopełnili Fernando Alonso (Alpine) i Lance Stroll (Aston Martin).

Alfa Romeo F1 Team ORLEN wraca do gry

Dzięki sześciu zdobytym w niedzielnym wyścigu punktom Valtteri Bottas zbliżył się do siódmego w łącznym zestawieniu Lando Norrisa na zaledwie cztery oczka. Z kolei świetna dyspozycja Zhou Guanyu, który nie miał w ten weekend kłopotów z maszyną i na metę dotarł z czterema cennymi punktami, pozwoliła mu awansować o dwie pozycje w klasyfikacji generalnej sezonu. Łącznie 10 punktów dla zespołu oznacza, że Alfa Romeo F1 Team ORLEN ma ich już w sumie 51 i pozostaje w walce o wysokie miejsce wśród mocnych drużyn ze środka stawki.

Szef zespołu Alfa Romeo F1 Team ORLEN, Frederic Vasseur, powiedział po wyścigu:
Jako zespół osiągnęliśmy bardzo dobry rezultat i możemy być zadowoleni z naszej formy. Obaj kierowcy, Valtteri i Zhou, jechali dobry wyścig i dotarli na metę z punktami, co jest nagrodą za kilka trudnych ostatnich tygodni. Pokazuje to zespołowego ducha walki, że nie spuściliśmy głów w ciężkich chwilach, tylko przyjechaliśmy do Kanady walczyć. Nie mam uwag do żadnego z kierowców, którzy byli solidni i nie popełniali błędów. Valtteri wycisnął ile mógł z okresu samochodu bezpieczeństwa, a Zhou pokazał bardzo dojrzałą jazdę, która zaowocowała cennymi punktami. Cały zespół pracował dobrze, wykonując bardzo udany podwójny pit-stop. Ten wynik daje nam dużo pewności, która jest potrzebna do walki o pozycję w środku stawki.

Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Kanady 2022fot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen w GP Kanady 2022

Valtteri Bottas, który dojechał na siódmym miejscu, powiedział na mecie:
Możemy być zadowoleni z dzisiejszego wyścigu, a szczególnie z tempa prezentowanego przez całe popołudnie. Zawsze dobrze jest, kiedy zdobywamy podwójne punkty, szczególnie po tych kilku trudnych wynikach. Najważniejsze jednak, że możemy skutecznie walczyć z innymi bolidami w środku stawki, wracając na wysoki poziom z początku sezonu. Mój wyścig przebiegał dość prosto – zacząłem na twardej mieszance opon i wszystko ułożyło się doskonale, kiedy samochód bezpieczeństwa wyjechał w idealnym dla mnie momencie. Cieszę się z tego, gdzie jestem, cieszę się także z wyniku Zhou. Miał dziś mocne tempo i to da mu więcej pewności przed kolejnymi wyścigami.

Zhou Guanyu dotarł na metę na ósmej pozycji, najlepszej w jego karierze w Formule 1. Po wyścigu powiedział:
To był dobry weekend dla mnie i dla zespołu. Cieszę się z ósmego miejsca, bo to mój najlepszy wynik w F1 do tej pory. Dziś wszystko zrobiliśmy dobrze, zarówno na torze, jak i w kwestii strategii. Wycisnęliśmy z samochodu jego pełny potencjał, a ukończenie wyścigu w Top 10 po serii frustrujących wyścigów jest miłą nagrodą. Nie mam wielkiego doświadczenia na tym torze, ale poradziłem sobie mimo trudnych warunków w kwalifikacjach, a dziś miałem mocne tempo. Wiedziałem, że jest szansa na punkty i tak się stało. Cieszę się i gratuluję wszystkim, tym tutaj i tym w fabryce. Zasłużyliśmy na mocny wynik, który jest nagrodą za ciężką pracę, szczególnie w ostatnich tygodniach. Nie mogę się doczekać kontynuacji tej dobrej passy w kolejnych wyścigach.

Przed zespołami i zawodnikami dwa tygodnie przerwy przed prawdziwym maratonem, bowiem w lipcu czekają nas aż cztery wyścigowe weekendy. Pierwszy z nich już 1-3 lipca podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone.