REKLAMA

Podwójne wtryskiwacze w silnikach Nissana

Porównanie systemów wtrysku paliwa Z lewej: jeden kanał dolotowy w systemie Dual Injector Z prawej: konwencjonalny system wtrysku obsługujący obydwa kanały dolotowe
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 57 640 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Nissan Motor Co., Ltd. poinformowała o opracowaniu systemu podwójnych wtryskiwaczy, zaprojektowanego pod kątem obniżenia zużycia paliwa w silnikach benzynowych małej pojemności. W nowym systemie zasilania paliwem zastosowano osobne wtryskiwacze dla poszczególnych kanałów dolotowych, a nie cylindrów, co przyspiesza rozpylanie paliwa, zmniejsza ilość niespalonej mieszanki oraz przyczynia się do obniżenia emisji węglowodorów.

Obecnie w większości silników benzynowych stosowane są pojedyncze wtryskiwacze na cylinder (dostarczające paliwo do obydwu kanałów dolotowych). W systemie Nissan Dual Injector podwojono liczbę wtryskiwaczy na cylinder. Rozwiązanie to powoduje zmniejszenie średnicy kropel paliwa o około 60%, co przekłada się na większą płynność i stabilność procesu spalania.

System umożliwia także ciągłe sterowanie fazami otwarcia zaworów wydechowych, a nie tylko dolotowych, co poprawia sprawność cieplną, zmniejsza straty tłoczenia oraz przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa nawet o 4% dzięki zsynchronizowanej pracy dwóch wtryskiwaczy.

Teoretycznie podobne systemy bezpośredniego wtrysku, w których paliwo także wtryskiwane jest bezpośrednio do cylindrów, są jednak trudniejsze do zastosowania w silnikach o małej pojemności, ponieważ wymagają montowania wysokociśnieniowej pompy, która komplikuje konstrukcję systemu i podnosi koszty. System Nissan Dual Injector jest natomiast lżejszy i konstrukcyjnie prostszy, ponieważ paliwo podawane jest tu pod normalnym ciśnieniem, co oznacza zmniejszenie kosztów o około 60% w porównaniu z silnikami o podobnej pojemności z bezpośrednim wtryskiem.

W nowym systemie z podwójnymi wtryskiwaczami katalizator zawiera o połowę mniej metali szlachetnych przy utrzymaniu niezmienionej efektywności działania układu katalizatora. W połączeniu z katalizatorami o ultraniskiej zawartości metali szlachetnych, wprowadzonymi w 2008 roku, ilość metali szlachetnych można obniżyć nawet o 75%.

Nissan wprowadzi nowy system w samochodach produkowanych seryjnie na początku roku 2011.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA