REKLAMA

Podwyżka opłat na autostradzie A4 od 1 marca

Już od 1 marca wzrosnąć ma po raz kolejny opłata za przejazd odcinkiem autostrady A4. GDDKiA jest przeciw.

Bramki na autostradzie Shutterstock
Bramki na autostradzie, fot. Shutterstock
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 134 400 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Spółka Stalexport, która zarządza odcinkiem autostrady A4 między Krakowem i Katowicami, chce już od 1 marca podnieść opłaty za przejazd trasą dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5. Które to pojazdy, powiemy za chwilę. Chodzi o zwiększenie opłaty z obecnych 30 złotych do 35 złotych na każdej z dwóch bramek.

Stalexport złożył już w grudniu wniosek o podniesienie wspomnianej opłaty, ale teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaopiniowała go negatywnie. Nie oznacza to jednak wcale, że GDDKiA zablokuje podwyżkę, bo zwyczajnie nie ma do tego narzędzi.

- Wzrost stawek opłat na koncesyjnym odcinku A4 jest niezasadny i uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy - napisał w środę w komunikacie Generalny Dyrektor DKiA, zwracając się do koncesjonariusza z prośbą o rezygnację z niej i ponowne przeanalizowanie tej sprawy.

GDDKiA nie ma uprawnień do tego, by w jakikolwiek sposób wpłynąć na decyzje dotyczące zmian opłat, jeśli są one zgodne z umową. A podwyżka planowana na 1 marca najwyraźniej w tych umownych zapisach się mieści.

Zobacz także: najmniej i najbardziej awaryjne auta w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany opłat za przejazd A4 – kogo dotyczą?

Wzrost cen za przejazd obowiązywać ma od 1 marca 2019 roku. Zamiast 30, kierowcy zapłacą wówczas 35 złotych. Póki co wzrost opłaty nie dotknie motocyklistów i kierowców samochodów osobowych, a także dostawczych o dwóch osiach, ale bez przyczepy czy bliźniaczych kół tylnej osi.

Stalexport Autostrada Małopolska przypomina jednocześnie, że obecnie obowiązuje zniżka w wysokości 10 złotych dla:

  • pojazdów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze,
  • pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami,
  • pojazdów samochodowych o trzech osiach,
  • pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników - kiedy?

Co z 10-złotową bonifikatą po 1 marca 2019 roku? Jak informuje Stalexport, wysokość zniżki, jaka będzie obowiązywała dla tych pojazdów od 1 marca 2019 roku, zostanie dopiero skonsultowana z GDDKiA.

Przypomnijmy, że obecnie opłata za przejazd autostradą A4 między Katowicami i Krakowem, ustalona 1 marca 2017 roku, wynosi (na każdej bramce):

  • 5 zł dla motocykli
  • 10 zł dla samochodów o dwóch osiach (osobowe i mniejsze dostawcze)
  • 18 zł (z rabatem) dla pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami
  • 18 zł (z rabatem) dla pojazdów samochodowych o trzech osiach i pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami
  • 30 zł dla pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach, pojazdów samochodowych o trzech osiach z przyczepami i pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach z przyczepami
  • 30 zł dla pojazdów nie mieszczących się w powyższych kategoriach i pojazdów, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA