[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Podwyżka opłat na autostradzie A4 od 1 marca

Już od 1 marca wzrosnąć ma po raz kolejny opłata za przejazd odcinkiem autostrady A4. GDDKiA jest przeciw.

Bramki na autostradzie Bramki na autostradzie, fot. Shutterstock

Spółka Stalexport, która zarządza odcinkiem autostrady A4 między Krakowem i Katowicami, chce już od 1 marca podnieść opłaty za przejazd trasą dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5. Które to pojazdy, powiemy za chwilę. Chodzi o zwiększenie opłaty z obecnych 30 złotych do 35 złotych na każdej z dwóch bramek.

Stalexport złożył już w grudniu wniosek o podniesienie wspomnianej opłaty, ale teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaopiniowała go negatywnie. Nie oznacza to jednak wcale, że GDDKiA zablokuje podwyżkę, bo zwyczajnie nie ma do tego narzędzi.

- Wzrost stawek opłat na koncesyjnym odcinku A4 jest niezasadny i uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy - napisał w środę w komunikacie Generalny Dyrektor DKiA, zwracając się do koncesjonariusza z prośbą o rezygnację z niej i ponowne przeanalizowanie tej sprawy.

GDDKiA nie ma uprawnień do tego, by w jakikolwiek sposób wpłynąć na decyzje dotyczące zmian opłat, jeśli są one zgodne z umową. A podwyżka planowana na 1 marca najwyraźniej w tych umownych zapisach się mieści.

Zobacz także: najmniej i najbardziej awaryjne auta w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany opłat za przejazd A4 – kogo dotyczą?

Wzrost cen za przejazd obowiązywać ma od 1 marca 2019 roku. Zamiast 30, kierowcy zapłacą wówczas 35 złotych. Póki co wzrost opłaty nie dotknie motocyklistów i kierowców samochodów osobowych, a także dostawczych o dwóch osiach, ale bez przyczepy czy bliźniaczych kół tylnej osi.

Stalexport Autostrada Małopolska przypomina jednocześnie, że obecnie obowiązuje zniżka w wysokości 10 złotych dla:

  • pojazdów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze,
  • pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami,
  • pojazdów samochodowych o trzech osiach,
  • pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników - kiedy?

Co z 10-złotową bonifikatą po 1 marca 2019 roku? Jak informuje Stalexport, wysokość zniżki, jaka będzie obowiązywała dla tych pojazdów od 1 marca 2019 roku, zostanie dopiero skonsultowana z GDDKiA.

Przypomnijmy, że obecnie opłata za przejazd autostradą A4 między Katowicami i Krakowem, ustalona 1 marca 2017 roku, wynosi (na każdej bramce):

  • 5 zł dla motocykli
  • 10 zł dla samochodów o dwóch osiach (osobowe i mniejsze dostawcze)
  • 18 zł (z rabatem) dla pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami
  • 18 zł (z rabatem) dla pojazdów samochodowych o trzech osiach i pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami
  • 30 zł dla pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach, pojazdów samochodowych o trzech osiach z przyczepami i pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach z przyczepami
  • 30 zł dla pojazdów nie mieszczących się w powyższych kategoriach i pojazdów, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij