REKLAMA

Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2

Przejazd autostradą A2 na odcinku między Nowym Tomyślem a Koninem wzrośnie od początku marca. Ile wyniosą nowe opłaty?

Bramki na autostradzie Shutterstock
Bramki na autostradzie, fot. Shutterstock

Spółka Autostrada Wielkopolska wystosowała komunikat, w którym informuje o planowanej podwyżce opłaty za przejazd w sumie 150-kilometrowym odcinkiem między Nowym Tomyślem a Koninem.

REKLAMA

Wzrost cen za przejazd autostradą A2 wejdzie w życie 2 marca o godzinie 6 rano. Zmianie ulegną wszystkie stawki za przejazdy dla poszczególnych kategorii pojazdów. Ile zapłacimy za przejazd trasą A2?

Ile kosztuje przejazd autostradą A2?

Kierowcy samochodów osobowych za pokonanie 150 kilometrów autostrady A2 zapłacą od 2 marca 66 złotych, czyli o 6 złotych więcej, niż do tej pory. Zobaczmy, jak wyglądają nowe stawki dla wszystkich kategorii pojazdów.

I tak, kierowcy pojazdów kategorii I, czyli samochody osobowe i motocykle, zapłacą za każdy z trzech 50-kilometrowych odcinków po 22 złote. To o 2 złote więcej niż dotychczas, po podwyżce która miała miejsce w styczniu 2018 roku.

Opłata dla pojazdów kategorii II, czyli dla samochodów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koła bliźniacze oraz dla pojazdów o dwóch osiach z przyczepami, wyniosą od 2 marca 33 złote za każdy odcinek. To także o 2 zł więcej niż dotychczas. Cały 150-kilometrowy odcinek kosztować będzie zatem 99 zł.

Zobacz także: gorące premiery Genewy 2020 - zapowiedź

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze więcej zapłacą kierowcy pojazdów kategorii III, czyli pojazdów o trzech osiach i pojazdów o dwóch osiach, z których co najmniej jedna jest wyposażona w koła bliźniacze z przyczepami. Dla nich opłata za każdy odcinek wzrośnie z 47 do 50 złotych.

Na koniec grupa zaliczana do pojazdów kategorii IV, czyli pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami. Dla nich stawka za każdy odcinek wzrośnie z 73 do 77 złotych.

Jest jeszcze kategoria V, czyli pojazdy nienormatywne. Dla nich każdy odcinek autostrady A2 to wydatek rzędu 220 złotych – podwyżka o 20 złotych względem obecnego cennika.

Autostrada A2 najdroższa w Polsce

Autostrada A2 od jest obecnie najdroższą autostradą w Polsce, jeśli mówimy o odcinkach między Świeckiem a Koninem, zarządzanych przez spółkę Autostrada Wielkopolska. Odcinkiem od Konina do Warszawy zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Na koniec przypomnijmy, że nie dalej jak do marca 2017 roku na autostradzie A2 obowiązywała stawka 17 zł za 50 km odcinek. W marcu 2017 roku podniesiona została do 19 zł, a już na początku 2018 roku opłata wzrosła do 20 zł za każde 50 km. Od 2 marca będzie to już 22 zł/50 km.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA