Podwyżki OC już od 1 listopada? W tle rekordowe wypłaty odszkodowań

Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym niemal 22,5 mld zł, a to wzrost o niemal 13 proc. względem zeszłego roku – podaje Polska Izba Ubezpieczeń. Konsekwencją będą podwyżki składek, w tym za OC.

Stłuczka Shutterstock
Stłuczka

Ubezpieczyciele wypłacają coraz więcej odszkodowań, bo tylko w pierwszej połowie 2022 roku Polacy otrzymali niemal 22,5 mld zł z tytułu odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych, a to o 12,9 proc. więcej niż rok wcześniej – podaje w najnowszym raporcie Polska Izba Ubezpieczeń. W dużym stopniu wzrosły wypłaty związane ze szkodami majątkowymi, przede wszystkim dotyczącymi ognia i innych żywiołów, ale aż 8 mld zł pochodziło z ubezpieczeń komunikacyjnych – polis OC i AC.

Ubezpieczenia komunikacyjne – rosnące kwoty odszkodowań to droższe OC

W ubezpieczeniach majątkowych największą część odszkodowań stanowią produkty komunikacyjne. Ich wartość w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła. Jak podaje raport PIU, odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów wyniosły 4,8 mld zł i były o 6,3 proc. większe niż przed rokiem. Z kolei odszkodowania z autocasco wyniosły 3,1 mld zł, a to o 10,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Średnia składka za obowiązkowe ubezpieczenie OC wyniosła w pierwszym półroczu 2022 r. 482,4 zł, zatem o 1,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła średnia wartość szkody, bo jej koszt wyniósł 8 769,5 zł, czyli o 5,2 proc. więcej niż przed rokiem.

Ubezpieczenie komunikacyjneShutterstock
Ubezpieczenie komunikacyjne

– 18 lipca opublikowano nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, które będą miały duży wpływ na koszty napraw. Wejdą w życie 1 listopada tego roku. Ubezpieczyciele są prawnie zobowiązani do tego, by składki, które zbierają od kierowców pokryły co najmniej koszty wypłacanych odszkodowań oraz koszty prowadzonej działalności. Wyższe koszty szkód oznaczają wyższe ceny polis dla klientów – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU, który jednocześnie nie pozostawia złudzeń. – Podwyżki cen OC są więc bardzo prawdopodobne, będą odzwierciedleniem inflacji, rekomendacji KNF, droższych napraw, przerw w łańcuchu dostaw.

Prezes PIU zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Ponieważ klienci zawsze są zainteresowani tym, aby cena za ubezpieczenie była jak najniższa i dla wielu osób poniesienie tych kosztów będzie bardzo trudne, a to może z kolei oznaczać wzrost liczby nieubezpieczonych pojazdów. – Zwracamy więc uwagę na to, by w tak trudnym momencie dla klientów, nie generować kolejnych impulsów do podwyżek – kończy Prądzyński.

Warto dodać, że według informacji podanych przez PIU, polscy ubezpieczyciele wypracowali w pierwszym półroczu 2022 r. 2,3 mld zł zysku netto, czyli o 16 proc. mniej niż przed rokiem. Do budżetu państwa ubezpieczyciele odprowadzili 581 mln zł podatku dochodowego.

REKLAMA