REKLAMA

Podwyżki cen za przejazd A4 Kraków-Katowice

Zarządzająca odcinkiem autostrady A4 Kraków-Katowice spółka Stalexport planuje podwyżkę opłaty za przejazd. Więcej zapłacimy najprawdopodobniej już od początku października 2020 roku.

Bramki na autostradzie Shutterstock
Bramki na autostradzie, fot. Shutterstock
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 135 400 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Ostatnia podwyżka cen za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice miała miejsce w marcu zeszłego roku, ale wówczas dotyczyła pojazdów największych, z wyłączeniem m.in. motocykli i samochodów osobowych. Opłaty obowiązujące obecnie zostały natomiast ustalone w marcu 2017 roku.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Teraz przyszedł najwyraźniej czas na sięgnięcie do kieszeni kierowców i podniesienie opłat tym, którzy z autostrady korzystają najczęściej – kierowcom aut osobowych. O ile wzrosnąć ma opłata na tym odcinku? Z obecnych 10 złotych na każdej bramce do 12 złotych, co daje na obu bramkach, a więc całym płatnym odcinku, kwotę 24 złotych – o 4 zł więcej niż dotychczas.

Na razie firma skierowała wniosek w tej sprawie do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, ale prawda jest taka, że nawet przy negatywnej opinii, jak to już bywało, GDDKiA nie ma narzędzi, by zablokować podwyżkę.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Co ważne, podtrzymana zostanie „promocja” dla kierowców, którzy korzystają z płatności elektronicznych. Ci nadal będą płacić nieco mniej, choć również ich podwyżka obejmie. Z 7 złotych cena podskoczy do 8 złotych – tutaj chodzi o tych, którzy korzystają z systemu videotollingu i aplikacji do płacenia za autostrady oraz dla korzystających z rozwiązania A4Go.

Na koniec dodajmy, że spółka planuje utrzymanie stawek dla pozostałych kategorii pojazdów na obecnym poziomie – 20 zł i 35 zł na każdej z bramek (oraz 17 zł i 30 zł przy korzystaniu z płatności elektronicznych).

Przypomnijmy, że obecnie opłata za przejazd autostradą A4 między Katowicami i Krakowem, wynosi (na każdej bramce):

  • 5 zł dla motocykli
  • 10 zł (7 zł przy płatnościach elektronicznych) dla samochodów o dwóch osiach (osobowe i mniejsze dostawcze)
  • 20 zł (17 zł przy płatnościach elektronicznych) dla pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdów samochodowych o dwóch osiach z przyczepami
  • 20 zł (17 zł przy płatnościach elektronicznych) dla pojazdów samochodowych o trzech osiach i pojazdów samochodowych o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami
  • 35 zł (30 zł przy płatnościach elektronicznych) dla pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach, pojazdów samochodowych o trzech osiach z przyczepami i pojazdów samochodowych o więcej niż trzech osiach z przyczepami
  • 35 zł (30 zł przy płatnościach elektronicznych) dla pojazdów nie mieszczących się w powyższych kategoriach i pojazdów, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA