REKLAMA

Podwyżki opłat na autostradzie A4

Złe wiadomości dla kierowców korzystających z autostrady A4 na odcinku Kraków-Katowice, zarządzanym przez Stalexport. Od 1 października czeka nas podwyżka opłat za przejazd.

Bramki na autostradzie Shutterstock
Bramki na autostradzie, fot. Shutterstock
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 135 400 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Jak informuje Stalexport, który zarządza odcinkiem A4 Kraków-Katowice, od 1 października 2020 roku stawka opłaty za przejazd dla pojazdów kategorii 1, czyli motocykli i pojazdów samochodowych o dwóch osiach, wzrośnie o 2 zł i wynosić będzie 12 zł na każdym z dwóch placów poboru opłat, czyli w Mysłowicach i Balicach.

REKLAMA

Za cały odcinek kierowcy osobówek zapłacą więc nie 20, a 24 złote. Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 6 zł, zapłacą więc 6 zł na każdej bramce.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Ważną wiadomością jest przy tym fakt, że od 1 października kierowcy samochodów osobowych korzystający z płatności automatycznych, takich jak A4Go, Telepass oraz przez aplikacje Autopay bądź SkyCash, nadal będą mogli korzystać z ponad 30 proc. rabatu na przejazdy, mimo że zmienia się stawka opłaty za przejazd pojazdami kat. 1.

Korzystając z tych sposobów – a do tego wystarczy prosta aplikacja do płacenia za autostrady i zarejestrowany w niej samochód - zapłacą oni 8 zł na każdej bramce, zatem o 4 zł mniej, niż płacący gotówką czy kartą. A to oznacza, że za przejazd całym tym odcinkiem opłata wyniesie wówczas nie 24, a 16 złotych.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

REKLAMA

REKLAMA

My, ze swojej strony, zachęcamy do skorzystania z tego sposobu. Sprawdzaliśmy na własnej skórze, że jest prosty, bezobsługowy i znacznie przyspiesza przejazd przez bramki. Nie trzeba się nawet zatrzymywać, bowiem kamera rozpozna numer rejestracyjny, który zapisany jest w systemie (konieczna jednorazowa rejestracja) i szlaban automatycznie się otworzy, a płatność zostanie pobrana z podpiętem w systemie karty płatniczej. Do tego dla kierowców płacących aplikacją przeznaczone są specjalne bramki, niedostępne do płatności manualnych. Taki system działa na razie na tym odcinku A4 oraz na A1. W niedalekiej przyszłości powinny dołączyć pozostałe odcinki płatnych autostrad – na A4 i A2.

Wracając jednak do podwyżek. Koncesjoner informuje, że stawki preferencyjne dla pojazdów kategorii 2 i 3 (17 zł na każdym PPO) oraz kategorii 4 i 5 (30 zł na każdym PPO) zostaną utrzymane w dotychczasowej wysokości.

Co więcej, jak czytamy w komunikacie, kierowcy samochodów osobowych korzystający z elektronicznego poboru opłat A4Go w formule prepaid do 30 września br. mogą zakupić impulsy na przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków w cenie 7 zł, którymi będą mogli opłacać przejazdy przez kolejne dwa lata.

Na koniec informacja dla użytkowników Skycash, którzy dotychczas korzystali z promocji, polegającej na zwrocie opłaty za co dziesiąty przejazd. Ta promocja trwać będzie już tylko do końca września.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA