Pokazał palec – Dodge Viper SRT10 ACR

Dodge Viper SRT10 ACR
Dodge Viper SRT10 ACR

W maju Nissan ogłosił, że północną pętle Nurburgringu jego 480-konny GT-R pokonał w rekordowym dla aut seryjnych czasie 7 minut 29 sekund. Potem do walki przystąpił Corvette ze swoim 638-konnym ZR-1, który poprawił czas "japończyka" o 3 sekundy.

Dodge na taki obrót spraw nie zareagował, ale zrobili to za niego fani Vipera z Viper Club America. Do bicia rekordu wypożyczyli od SRT (Street and Racing Technology), czyli od firmy, gdzie powstaje "żmija", dwa najbardziej sportowe modele, oznaczone jako ACR. Koszt jednej godziny to 2000 euro!

600-konne auta o masie zmniejszonej o 36 kg w stosunku do zwykłego Vipera SRT10, wyposażone są w m.in. regulowane zawieszenie, wielkie tylne skrzydło i wzmocniony układ hamulcowy. Mimo że jego przeznaczeniem jest tor wyścigowy, ACR ma homologację, pozwalającą mu się poruszać także po zwykłych drogach.

Za kierownicą auta zasiadł mistrz świata serii WTCC (World Touring Car Championship) - Tom Coronel. Na pierwszych dwóch rozgrzewkowych okrążeniach uzyskał on obiecujące czasy 7 minut  42 sekundy i 7 minut 35 sekund.

Po zjechaniu do boksu mechanicy zmienili ustawienia zawieszenia przednie i tylnego oraz tylnego skrzydła, regulowanego w 7 pozycjach. By zwiększyć siłę docisku, ustawili spoiler w pozycji numer 3.

Trzecie okrążenie toru Coronel pokonał już w świetnym czasie 7 minut 24 sekund. Przed czwartą próbą, jego Viper otrzymał całkowicie nowe, półwyczynowe opony Michelin Pilot Sport Cup (takie same montowane są m.in. w Porsche Carerra GT3) - z takimi samymi ACR wyjeżdża z fabryki.

W końcu udało się. Czwarta próba dała satysfakcjonujący czas 7 minut 22 sekundy! Podobno ACR mógłby pojechać jeszcze szybciej, ale uzyskany czas okazał się tak dobry, że pozostało już tylko świętowanie.

Swoją drogą, ciekawi jesteśmy jaki czas uzyskałaby zwykły Viper SRT10. Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Źródło: Viper Club America

 

REKLAMA

zobacz galerię

REKLAMA