Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Polak z rekordem w Himalajach

Polak Bartosz Huzarski pobił kolarski rekord w wyścigu Catching Breath. Tempo kolarzowi wyznaczała... Skoda Karoq.

Bartosz Huzarski i Skoda z rekordem
Bartosz Huzarski i Skoda z rekordem

Dotychczasowy kolarski rekord na jednej z najwyższych przełęczy w Himalajach został pobity przez Polaka – Bartosza Huzarskiego oraz trzech innych kolarzy z Włoch, Szwecji i Hiszpanii.

W zdobyciu Khardung La, jednej z najwyżej położonych dróg dostępnych dla samochodów w Himalajach, znajdującej się na wysokości 5359 metrów, a co najważniejsze w pobiciu dotychczasowego rekordu na trasie wyścigu Catching Breath, pomagały SUV-y marki Skoda: modele Karoq i Kodiaq.

Po niekończącym się przeglądaniu profili kandydatów, informacji o ich treningach i po przejrzeniu wielu stron z danymi STRAVA, został wyłoniony czteroosobowy zespół kolarzy, pochodzących z różnych krajów i z różnych środowisk, którzy wystartowali w wyścigu Catching Breath.

REKLAMA

Bartosz Huzarski i Skoda z rekordem
Bartosz Huzarski i Skoda z rekordem

Wszyscy zawodnicy - Polak, Włoch, Szwedka i Hiszpan - mieli jeden wspólny cel, zdobyć Khardung La i pobić dotychczasowy rekord Christopha Kluge z 2012 roku, który jest odnotowany w aplikacji STRAVA i wykorzystywany przez wielu sportowców do mierzenia i porównywania swoich osiągnięć.

Trasa wyścigu dokładnie odzwierciedlała przejazd Christopha Kluge i była niezwykle wymagająca. Pierwsze 30 kilometrów wiodło przez drogę asfaltową, ale ostatnie 10 kilometrów, kiedy kolarze potrzebują najwięcej energii, składało się z luźnych skał i dziur. Podczas wyścigu zawodnikom towarzyszyła burza śnieżna i mgła, a niedostatek tlenu na tej wysokości był nie lada wyzwaniem.

Motywacji na trasie dodawała zawodnikom Skoda Karoq, która wyposażona w specjalny sprzęt pokazywała im, jak blisko lub daleko są od rekordu Kluge, pokazując jego tempo, które na trasie służyło jako punkt odniesienia. Drugi pomocnik to Skoda Kodiaq, która pełniła rolę pojazdu-asystenta, przewożąc butle z tlenem oraz cały niezbędny sprzęt.

REKLAMA

Bartosz Huzarski i Skoda z rekordem
Bartosz Huzarski i Skoda z rekordem

Tym, który zwyciężył wyścig i pobił 3-godzinny rekord Christophera Kluge, był weteran Tour de France i emerytowany kolarz, a także założyciel akademii kolarstwa Bartosz Huzarski. Bartosz Huzarski pobił poprzedni rekord trasy o prawie 30 minut. Pokonał burze śnieżne w warunkach ubogiego w tlen powietrza i ukończył wyczerpującą, 40-kilometrową trasę Khardung Law w 2 godziny 36 minut i 16 sekund.

Zobacz również:
REKLAMA