REKLAMA

Policja podaje tragiczny bilans długiego weekendu

O ile w minione świąteczne dni w 187 wypadkach zginęło 20 osób, to kolejne trzy dni niemal podwoiły te liczby. Policja podaje nowe, tragiczne dane z dróg.

Stłuczka fot. Shutterstock
Stłuczka, kolizja

Od wtorku 24 grudnia do niedzieli 29 grudnia trwała policyjna akcja pod nazwą „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”. Rozpoczęła się ona we wtorek, kiedy to w wigilijny dzień wielu kierowców udawało się w podróż do swoich rodzin na wspólne świętowanie.

REKLAMA

Działania trwały łącznie do 29 grudnia do godziny 22, ponieważ wiele osób, biorąc jeden dzień urlopu, przedłużało w ten sposób wolne o kolejne dwa dni weekendu. Niestety, aż 37 osób straciło życie w wypadkach, do jakich doszło w tych dniach na polskich drogach.

Święta na drogach

Komenda Główna Policji podsumowała już wcześniej sytuację drogową z dni świątecznych. W dniach 24-26 grudnia drogach doszło w sumie do 187 wypadków, w których zginęło 20 osób

Rannych osób odnotowano dokładnie 233. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze ujawnili ponadto 506 kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w okresie świątecznym statystycznie każdego dnia na drogach ginęło 8 osób, a ponad 90 osób dziennie odnosiło obrażenia.

Łącznie w 2018 roku, w ciągu sześciu okołoświątecznych dni, doszło do 457 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 559 zostało rannych. Policjanci zatrzymali także 1275 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu.

Zobacz także: niezwykły pojedynek - KITT kontra GMC Drużyny A

REKLAMA

REKLAMA

Tragiczny bilans świątecznych dni

W tym roku w ciągu sześciu dni objętych policyjną akcją było nieco bezpieczniej niż przed rokiem, co nie oznacza, że możemy mówić o bezpiecznych świętach. Aż 37 osób straciło życie. Doszło w sumie do 322 wypadków, a ranne zostały 394 osoby. Zatrzymano ponadto 958 nietrzeźwych kierowców.

W czasie trwania akcji, każdego dnia wyjeżdżało na drogi średnio około 5 tysięcy policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze rozstawiali swoje patrole ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wyjątkowo niebezpiecznych. Były to również drogi wjazdowe i wyjazdowe z największych miast.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze zwracali także uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszanie się z dozwoloną prędkością, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach podtrzymujących.

Funkcjonariusze sprawdzali również stan trzeźwości kierujących pojazdami oraz reagowali na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

REKLAMA

Pamiętajmy też, że obecna pora roku nie sprzyja pieszym. Policja apeluje do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej niechronieni uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni.

Przed nami kolejny tydzień, w którym wiele rodzin wybiera się na zimowy wypoczynek, korzystając z wypadającego we wtorek Sylwestra, a także poniedziałkowego święta Trzech Króli.

Część osób już udało się na urlop, pozostali wyjadą zapewne we wtorek 31 grudnia, a masowych powrotów spodziewać się trzeba właśnie 6 stycznia. Warto zatem pomyśleć o wcześniejszym powrocie lub – jeśli to możliwe – przedłużyć wolne o choćby jeden dzień, co pozwoli uniknąć korków i wynikającego z nich stresu.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA