Policja powołała grupę "Speed" do walki z piratami drogowymi

Polska drogówka mocno się zbroi do walki z łamaniem przepisów przez kierowców. W tym celu powołano policyjną specgrupę Speed.

Policja Materiały prasowe
Policja, fot. policja.pl

Jak wynika ze statystyk policji, najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych to nadmierna prędkość. Zarówno jej przekraczanie, jak i niedostosowanie do panujących na drodze warunków. To właśnie wykroczenie policjanci wzięli teraz na celownik.

Dla przeciwdziałania agresywnym zachowaniom i niebezpiecznym sytuacjom na drogach, komendant stołeczny policji powołał niedawno specjalną grupę o wiele mówiącej nazwie Speed. W jej skład wchodzą oczywiście policjanci policji drogowej, ale także funkcjonariusze innych wydziałów stołecznej policji.

Grupa Speed ma na celu ukrócenie niebezpiecznych zachowań na drogach przez wyłapywanie kierowców jadących o wiele za szybko, ale też pojawiać się tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów i gdzie przekroczenie prędkości jest na porządku dziennym.

Zobacz także: nie będzie surowych kar za wycięcie DPF

Funkcjonariusze specgrupy Speed działają na terenie stołecznego garnizonu już od kilku tygodni, do swoich działań wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Tutaj przydają się zakupione niedawno BMW Serii 3, ale – jak podaje Komenda Stołeczna Policji – na akcję wyjeżdżają również oznakowane i bardzo efektownie wyglądające radiowozy Kia Stinger GT.

Policja Materiały prasowe
Policja, fot. policja.pl

W ramach grupy Speed policjanci prowadzą zarówno statyczne, jak i dynamiczne pomiary prędkości. Prowadzą też działalność wywiadowczo-dochodzeniową, polegającą na namierzaniu miejsc nielegalnych wyścigów prowadzonych na drogach publicznych.

Zobacz także: prawo jazdy kategorii B - nowe uprawnienia!

Z policyjnych statystyk działań grupy Speed wynika, że w pierwszych tygodniach, w okresie od końca października do 5 grudnia, namierzono niemal tysiąc kierujących, którzy przekroczyli prędkość. W 209 przypadkach piraci drogowi stracili prawo jazdy na trzy miesiące – za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

Oprócz tego stwierdzonych zostało niemal 180 innych wykroczeń, jak niezapięcie pasów czy rozmawianie przez telefon podczas jazdy. Nałożono ponadto 612 mandatów karnych, niemal 600 razy zastosowano pouczenia, a w 11 przypadkach skierowano wniosek do sądu o ukaranie kierujących. Zatrzymano także 41 dowodów rejestracyjnych.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

REKLAMA