REKLAMA

Policja zapowiada kontrole kierowców. Pamiętajcie o maseczkach

Zbliża się długi majowy weekend. Inny niż dotychczas, bo w czasie obowiązywania epidemicznych obostrzeń. Policja zapowiada tradycyjne kontrole i przypomina o maseczkach.

Kierowca z infekcją Shutterstock
Kierowca z infekcją, fot. shutterstock

W związku ze zbliżającym się długim weekendem, który potrwa od piątku 1 maja do niedzieli 3 maja, policja zapowiada wzmożone kontrole na drogach. Pomimo wciąż obowiązujących obostrzeń związanych z przemieszczaniem się, sporo osób wybierze się w podróż.

REKLAMA

Policjanci kontrolować będą nie tylko to co zawsze, czyli prędkość i trzeźwość, ale również przestrzeganie zasad związanych choćby z noszeniem maseczek zakrywających usta i nos.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

W tym miejscu przypominamy zatem to, o czym pisaliśmy już wcześniej, odpowiadając na pytanie – czy w samochodzie trzeba nosić maseczkę na twarzy?

Maseczka w samochodzie – czy obowiązkowa?

Czy maseczka musi być założona w czasie jazdy samochodem? Ministerstwo Zdrowia podało aktualną wersję przepisów, o której przypomina polska policja.

Rozporządzenie obowiązujące na terenie całego kraju nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa w przypadku każdego sposobu przemieszczania się na terytorium Polski. Zatem twarz zakrywać trzeba w środkach komunikacji zbiorowej, ale także na rowerze, motocyklu czy nawet na hulajnodze oraz oczywiście pieszo.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

W przypadku jazdy samochodem, nakaz noszenia maseczek jest uzależniony od tego, kogo wieziemy. Gdy na przykład autem jadą osoby obce, niezamieszkujące razem, obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje każdego w pojeździe.

Maseczek w samochodzie nie trzeba natomiast zakładać jedynie wtedy, gdy jadą nim osoby mieszkające razem, a także kiedy kierowca jedzie sam lub z dzieckiem w wieku do lat 4. Co ważne, każdorazowo przy wysiadaniu z auta w miejscu publicznym maseczkę trzeba zakładać.

W przypadku braku wymaganej maseczki lub chustki grozi w najlepszym razie mandat w wysokości 500 zł lub kara administracyjna w wysokości od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł.

REKLAMA

REKLAMA

Maseczka w trakcie kontroli

Rozporządzenie mówi także o tym, że w razie legitymowania danej osoby, dla potrzeb ustalenia czy weryfikacji tożsamości przez organy uprawnione, ale też przez inne osoby, jeśli wymaga tego wykonywanie czynności zawodowych lub świadczenie usług, możliwe jest zażądanie odkrycia twarzy.

Mniej wypadków, ale groźniejsze w skutkach

Policja apeluje o to, żeby w tym roku wyjątkowo, z uwagi na zagrożenie epidemiczne Covid-19, ograniczyć wyjazdy na tradycyjną majówkę związaną z długim weekendem.

W apelu policji znajdujemy także wzmiankę o tym, że w związku z wprowadzonym 14 marca ograniczeniem przemieszczania się, od tego dnia do końca kwietnia 2020 roku doszło do 136 wypadków, w których śmierć poniosło 17 osób, a 159 osób zostało rannych.

Liczba wypadków drogowych w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku uległa oczywiście zmniejszeniu – i to o prawie 60 proc., co jest związane z zakazami przemieszczania się, ale zdarzenia drogowe, do których doszło, były tragiczne w skutkach, bowiem zginęło w nich 17 osób.

Policja wskazuje, że dominujące przyczyny tych śmiertelnych wypadków to nadmierna prędkość oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Dodatkowym czynnikiem był również alkohol.

Jak pokazuje praktyka, niskie natężenie ruchu i dobre, wiosenne warunki atmosferyczne powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierowców, którzy pozwalają sobie na zdecydowanie szybszą jazdę i niższy poziom koncentracji. Przez to wypadki, do których dochodzi w tym okresie, są często bardzo poważne, bo dochodzi do nich przy wyższych prędkościach.

Na koniec przypomnienie, że w dniach 30.04 - 03.05.2020 r. obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz obowiązuje:

  • 1 maja (piątek) – w godz. 8.00 - 22.00
  • 2 maja (sobota) – w godz. 18.00 – 22.00
  • 3 maja (niedziela) – w godz. 8.00 – 22.00

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA