Policja zmienia barwy radiowozów. Będą bardziej widoczne

Policja w Polsce szykuje się do zmiany w wyglądzie radiowozów. Mają być one bardziej widoczne przez zastosowanie jaskrawego oklejenia. Szczegóły poznamy niebawem.

Radiowóz policji w nowych barwach źródło: policja.pl
Radiowóz policji w nowych barwach

Prezentacja nowego oznakowania radiowozów polskiej policji zaplanowana jest na 28 kwietnia 2022 r., podczas drugiego dnia branżowych targów Polsecure 2022, odbywających się w Kielcach. Konferencja z udziałem kierownictwa polskiej policji planowany jest dokładnie na godzinę 10 przed halą wystawienniczą F. Co wiemy o nowych radiowozach?

REKLAMA

Jak podaje policja w komunikacie, 2 lutego 2022 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Te zmiany zapowiadane były już dawno, bo choćby w 2020 roku wiele mówiło się o zmianie malowania nowych policyjnych samochodów i miało to nastąpić stopniowo, w ramach wymiany floty.

Nowe barwy radiowozów i nowe sygnały błyskowe

Radykalne zmiany w oznakowaniu samochodów policji uzasadnione są lepszą widocznością, która ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy oraz innych użytkowników dróg. Stąd zapowiadana jest zmiana trzech kluczowych elementów pojazdów policyjnych. Wśród nich to, o czym wspomnieliśmy. Zmieni się na przykład wzór oznakowania i zostaną wprowadzone dodatkowe elementy odblaskowe. Na aucie będzie można umieszczać dodatkowe elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. Analogiczne rozwiązania dotyczyć będą również policyjnych motocykli. Z kolei napis świetlny POLICJA nie ma w rozporządzeniu określenia barwy i tła. Jeszcze jedna nowość, o której wspomina komunikat, to trzykrotnie większa liczba ostrzegawczych sygnałów błyskowych. Zamiast 10 lamp LED, każdy radiowóz dostanie ich aż 30.

Nowe barwy radiowozów policji będą wprowadzane stopniowo, w miarę wymiany floty wycofywanych z eksploatacji pojazdów. Nie jest planowane przemalowywanie już jeżdżących po drogach radiowozów, poza przypadkami ich gruntownej modernizacji.

 

REKLAMA