Policyjna akcja "Znicz 2016"

Dziś rozpoczyna się coroczna akcja "Znicz", czyli wzmożona aktywność służb bezpieczeństwa na drogach i w okolicach cmentarzy. W tym roku potrwa ona aż 6 dni.

Kontrola drogowa materiały prasowe
Kontrola drogowa

Co roku na przełomie października i listopada policjanci ruchu drogowego mają pełne ręce roboty. A wszystko przez wzmożony ruch na drogach i w okolicach cmentarzy. Okres Wszystkich Świętych to czas, gdy Polacy podróżują, aby odwiedzić groby najbliższych.

Więcej samochodów na drodze, to również większe ryzyko wypadku. Policja apeluje do kierowców o ostrożną i odpowiedzialną jazdę, a pieszym przypomina o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Tegoroczna akcja "Znicz" rozpoczyna się dziś (28 października) i potrwa do środy 2 listopada. Na drogach i w okolicach cmentarzy bezpieczeństwa będzie pilnowało kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Oczywiście nie zabraknie również policjantów po cywilnemu. Poza tym do akcji włączone zostało również lotnictwo policyjne, śmigłowce będą patrolowały autostrady i drogi ekspresowe.

W zabezpieczaniu akcji "Znicz" będzie również uczestniczyć straż miejska, żandarmeria wojskowa oraz straż ochrony kolei.

O tym pamiętaj

Najważniejsze, to aby "za kółko" nie wsiadać po spożyciu alkoholu. Ważne również by być przed podróżą wypoczętym i dobrze przygotowanym. Powinniśmy sprawdzić stan naszego samochodu - światła, płyny w silniku oraz ogumienie. Nie mniej istotne jest zaplanowanie podróży, przede wszystkim, aby podczas długiej trasy robić nawet krótkie postoje. I na koniec przypominamy, że na pokładzie wszyscy zapinamy pasy.

Pieszy bądź widoczny!

Osoby poruszające się pieszo, zwłaszcza w okolicach cmentarzy znajdujących się poza wsią lub miasteczkiem powinny zadbać o kamizelkę odblaskową, opaskę lub nawet latarkę, tak by być widocznym dla nadjeżdżających pojazdów.

Od 31 sierpnia 2014 r. każda osoba poruszająca się po zmierzchu poza terenem zabudowanym musi posiadać odblask umieszczony w miejscu widocznym dla kierujących. Za brak tego elementu grozi mandat.

Podczas akcji "Znicz 2015" doszło do 294 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 340 zostało rannych. W czasie trwania całej akcji policjanci wykryli 1337 nietrzeźwych kierowców. Zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników dróg.

REKLAMA