Policyjna akcja na drogach. Jak uniknąć mandatu?

Już dziś, 21 grudnia, na polskich drogach rusza policyjna akcja „Świąteczny weekend – bezpieczne Boże Narodzenie”.

Kontrola policji Shutterstock
Kontrola policji, fot. Shutterstock

W ramach akcji, zorganizowanej przez policję ruchu drogowego, kierowcy muszą spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach. Uruchomiona właśnie akcja pod kryptonimem „Świąteczny weekend – bezpieczne Boże Narodzenie” potrwa do środy 26 grudnia. Kolejnej, podobnej, możemy spodziewać się przed weekendem sylwestrowo-noworocznym.

W policyjnej akcji weźmie udział nawet 5 tysięcy funkcjonariuszy policji drogowej. Zmobilizowane zostaną wszystkie dostępne środki, w tym nieoznakowane radiowozy BMW czy nowe policyjne Kie Stinger GT. Jak mówi Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, szczególnie często patrolowane będą drogi wjazdowe i wyjazdowe z miast.

Policja dbać ma o usprawnienie ruchu i rozładowywanie tworzących się korków, ale nie tylko o takie działania, rzecz jasna, chodzi. Z pewnością posypie się wiele mandatów, a duża rzesza kierowców straci uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Zobacz także: prawo jazdy kategorii B - nowe uprawnienia!

Funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości, co wciąż jest zmorą polskich dróg. Pomiary prowadzone będą zarówno stacjonarnie, z użyciem pomiarów prędkości miernikami laserowymi z wizualizacją, jak i z wykorzystaniem radiowozów z wideorejestratorami.

Policja zapowiada zerową tolerancję dla prowadzących samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jak przyznaje Radosław Kobryś, rokrocznie wyłapywanych są setki kierowców na tzw. podwójnym gazie. Duży odsetek z nich to osoby, które alkohol spożywały dzień wcześniej i wydaje im się, że zdążyły wytrzeźwieć. Tymczasem duże ilości alkoholu potrzebują wielu godzin na „wyparowanie” z organizmu.

Policja apeluje także do pasażerów, żeby zwracali uwagę kierowcy, który chce wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu i powstrzymali go przed tym.

Zobacz także: surowe kary za cofanie liczników - kiedy?

Jak przypomina policja, w zeszłym roku, w okresie od 22 do 26 grudnia, na polskich drogach doszło do 373 wypadków, w których zginęły aż 42 osoby, a 447 zostało rannych. Policjanci zatrzymali wówczas 883 nietrzeźwych kierowców. Strach pomyśleć, ilu pijanych poruszało się po drogach bezkarnie...

Wracając do pytania zadanego w tytule artykułu - odpowiedź na pytanie, jak uniknąć mandatu, każdy kierowca doskonale znać powinien. Życzymy wszystkim bezpiecznych podróży i powrotu do domów.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

REKLAMA