Policyjny Ford F-150 - gigantyczny radiowóz

Ford F-150 trafi w ręce amerykańskiej policji. Ale nie w roli skonfiskowanego auta, a pełnoprawnego radiowozu... pościgowego. Tam to mają rozmach!

Policyjny Ford F-150
Policyjny Ford F-150
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Ford w samym tylko 2016 roku sprzedał stróżom prawa ponad 43 tys. egzemplarzy radiowozów, w różnej postaci i różnych modeli. To około 60 proc. całego rynku samochodów "funkcyjnych". Specjalnie przystosowany do roli radiowozu Ford F-150 ma dodatkowo zwiększyć udział marki w tym segmencie.

REKLAMA

Ford F-150 Police Responder jest pierwszym pick-upem pościgowym. Pojazd bazuje na Fordzie F-150 FX4 z pakietem off-roadowym, oferowanym wyłącznie w nadwoziu SuperCrew. Pod jego maską pracuje 3,5-litrowy silnik V6 EcoBoost, który generuje moc 375 KM i maksymalny moment obrotowy sięgający 637 Nm.

Współpracujący z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów silnik pozwala rozpędzić F-150 do maksymalnej prędkości 160 km/h. Niewiele? Wystarczy. Zwłaszcza, że modyfikacje dokonane przez producenta skupiły się na zwiększeniu wytrzymałości na długotrwałe pościgi przy wysokich prędkościach.

To właśnie różni policyjnego F-150 od modelu seryjnego. Na przykład zmieniony został układ chłodzenia, który teraz zdolny jest działać pod dużą presją związaną ze stałą, wysoką prędkością i częstymi przyspieszeniami. Większe są też zaciski hamulcowe, a klocki pozwalają na skuteczniejsze, wielokrotne hamowanie.

W razie konieczności zjechania z utwardzonej drogi czy przecięcia jezdni przez krawężniki czy inne przeszkody, zamontowano mocne osłony podwozia, 18-calowe koła z trwałymi terenowymi oponami, potężny przedni taran osłaniający komorę silnika czy alternator o dużej mocy.

REKLAMA

REKLAMA

Policyjny Ford F-150
Policyjny Ford F-150

W kabinie funkcjonariusze mają to, czego potrzeba do pracy. To prawdziwe mobilne biuro. Tapicerka jest wytrzymała i łatwa w czyszczeniu, fotele mają wzmocnienia zapobiegające obrażeniom w razie ataku nożem, a miejsca jest sporo, by zmieścić niezbędny sprzęt, w tym laptopa i inne urządzenia.

REKLAMA

Policyjny Ford F-150
Policyjny Ford F-150

Dla kogo będzie przeznaczony ten policyjny pick-up? Okazuje się, że wiele jednostek policji, szczególnie szeryfowie z mniej zurbanizowanych rejonów, potrzebują tego typu pojazdów. Twardych i użytecznych w każdych warunkach.

REKLAMA

REKLAMA

Policyjny Ford F-150
Policyjny Ford F-150

Pierwsze egzemplarze trafią do jednostek wiosną 2018 roku. Obecnie przechodzą rygorystyczne testy prowadzone przez policję stanową w Michigan oraz szeryfów z Los Angeles.

Zobacz także:
REKLAMA