Polonez SUV Coupe – nowy projekt Vosco Automotive

Vosco Automotive z początkiem roku publikuje dwa szkice, które przedstawiają współczesną wizję Poloneza w modnej wersji SUV Coupe. Czy to auto ma szansę na produkcję?

Polonez SUV Coupe fot. materiały prasowe/Vosco Automotive
Polonez SUV Coupe

Zanim powiemy o Polonezie SUV Coupe i jego szkicach, warto zacząć od tła. Vosco Automotive to firma, która najbardziej znana jest z projektu samochodu elektrycznego, nawiązującego w początkowej swojej fazie do Syreny. Pierwsze egzemplarze, jeszcze wtedy z napędem benzynowym, opracowane były przez spółkę FSO Syrena w Kutnie (która z kolei wywodzi się z AMZ Kutno) i zarówno wyglądem, jak i nazwą (Vosco S106) przypominały poczciwą Syrenę.

REKLAMA

Vosco S106EVMateriały prasowe
Vosco S106EV

W drugiej fazie utworzona została kolejna spółka – Vosco Automotive, a projekt nabrał bardziej nowoczesnego wyglądu. Nazywa się Vosco EV2 i podobnie jak poprzednik – Vosco S106EV – powstały już jeżdżące prototypy.

Vosco EV2fot. materiały prasowe/Vosco Automotive
Vosco EV2

Ale co to ma wspólnego z Polonezem? Jeśli dobrze pamiętacie, dzień przed konferencją Electromobility Poland, na której po raz pierwszy zobaczyliśmy Izerę – polski samochód elektryczny – swój pokaz dało właśnie Vosco Automotive (wtedy jeszcze jako FSO Syrena w Kutnie). Tam, obok Vosco S106EV, pokazano niezwykle efektowny prototyp Poloneza z napędem elektrycznym, autorstwa Damiana Wolińskiego.

Nowe wcielenie Poloneza od FSO Syrena S.A.Materiały prasowe
Nowe wcielenie Poloneza od FSO Syrena S.A.

Samochód ten miał przykuć uwagę, zrobić medialny szum, kradnąc nieco show debiutującej następnego dnia Izerze. W dużym stopniu ten zabieg się udał, bo artykuł o elektrycznym prototypie Poloneza czytaliście na naszych stronach bardzo chętnie. Dodajmy, że twórcy owego współczesnego wcielenia Poloneza zapowiedzieli wyraźnie, że pojazd ten nie trafi do produkcji, a ma za zadanie zapoczątkować nową linię stylistyczną projektów Vosco Automotive. I rzeczywiście, widać to w pokazanym później Vosco EV2, który porzucił styl retro i nawiązanie do Syreny, a upodobnił się stylem do prototypu Poloneza.

Vosco EV2fot. VOSCO Automotive
Vosco EV2

REKLAMA

REKLAMA

Polonez SUV Coupe - nowy projekt Vosco Automotive

Ten długi wstęp był konieczny, żeby przejść do tematu – nowych szkiców, nowego projektu Poloneza. Dzięki powyższemu wprowadzeniu nie będziecie nawet zastanawiać się, czy Polonez SUV Coupe, skądinąd ciekawy z wyglądu, wejdzie kiedykolwiek do produkcji. Otóż nie, nie wejdzie. Ma on za zadanie „zrobić szum” wokół Vosco Automotive, które poszukuje inwestora dla swojego projektu Vosco EV2 i przeniesienia go z fazy jeżdżących prototypów do modelu produkcyjnego.

Polonez SUV Coupefot. materiały prasowe/Vosco Automotive
Polonez SUV Coupe

Vosco nie ukrywa także tego, że ten kolejny już projekt autorstwa Damiana Wolińskiego ma przypomnieć, że: „biuro Vosco Automotive oferuje usługi konstrukcyjno-projektowe w zakresie branży motoryzacyjnej. Od szkicu do funkcjonalnego prototypu - to zdanie obrazuje zakres Naszych możliwości” (pisownia oryginalna).

Jak podoba się wam Polonez SUV Coupe? Gdyby miał szansę na seryjną produkcję, wolelibyście ten samochód, czy może raczej Izerę. A może Vosco EV2 to szczyt waszych marzeń? Dajcie znać w komentarzach i puśćcie na moment wodze fantazji.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

REKLAMA