REKLAMA

Polska europejskim centrum budowy napędów hybrydowych

Jesienią tego roku w fabryce Toyoty w Wałbrzychu rusza produkcja przekładni do samochodów hybrydowych, które trafią na rynki europejskie i poza Europą. To początek dużych inwestycji Toyoty, które uczynią z Polski europejskie centrum produkcji napędów hybrydowych.

Napęd hybrydowy Toyoty Materiały prasowe
Napęd hybrydowy Toyoty, fot. Toyota
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

„Hybrydy made in Poland”

Już w listopadzie Toyota uruchomi w Wałbrzychu linię produkcyjną przekładni do napędu hybrydowego. Ogromna inwestycja o wartości 67 milionów euro wiąże się ze stworzeniem w wałbrzyskim zakładzie 130 miejsc pracy.

Tym samym firma rozpocznie pierwszy etap zaplanowanego na lata 2018-2021 programu wprowadzania do polskich fabryk produkcji kluczowych komponentów do napędów hybrydowych. Przekładnie i silniki, które będą opuszczały fabryki Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, zostały opracowane w architekturze TNGA do napędów hybrydowych najnowszej, 4. generacji. Poziom łącznych inwestycji Toyoty w zakłady produkcyjne w Polsce wzrósł dotychczas do 4,5 miliarda zł.

REKLAMA

REKLAMA

Napęd hybrydowy Toyoty Materiały prasowe
Napęd hybrydowy Toyoty, fot. Toyota

- Toyota ma wpływ na rozwój programu elektromobilności w Polsce. Produkujemy auta hybrydowe, które w przestrzeni miejskiej są – jak udowodniły niezależne ośrodki naukowe w Polsce i we Włoszech – w połowie elektryczne, pokonując ponad 50 proc. dystansu z wykorzystaniem wyłącznie silnika elektrycznego. A to już połowa sukcesu w drodze do zeroemisyjności aut elektrycznych – powiedział Witold Nowicki, wiceprezes Toyota Central Europe.

- Co więcej, już za niespełna dwa miesiące ruszamy w polskiej fabryce z produkcją kluczowych komponentów do napędów hybrydowych. Ta inwestycja w kolejnych latach uczyni z polskiej fabryki europejskie centrum produkcji napędów hybrydowych dla wszystkich Toyot oferowanych na Starym Kontynencie – dodał Nowicki.

Hybrydy cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością – ich sprzedaż co roku zwiększa się co najmniej o kilkadziesiąt procent. Polski rynek hybryd wpisuje się pod tym względem w ogólnoeuropejski trend.

REKLAMA

Napęd hybrydowy Toyoty Materiały prasowe
Napęd hybrydowy Toyoty, fot. Toyota

Toyota i Lexus odpowiadają za ponad 90 proc. sprzedaży hybryd w naszym kraju i są bezwzględnymi liderami tej technologii. Obie marki oferują kilkanaście modeli z niemal wszystkich segmentów – od miejskiego Yarisa po luksusowe limuzyny, samochody terenowe i sportowe coupé.

W pierwszym półroczu 2018 roku udział hybryd w całkowitej sprzedaży Toyoty w Polsce wyniósł 26 proc. Łącznie marka dostarczyła polskim kierowcom ponad 40 tys. aut z tym napędem. W przyszłym roku gama modeli hybrydowych Toyoty wzbogaci się o średniej wielkości sedana – nowy model Camry. Na rynku zadebiutują także nowe generacje Corolli z nadwoziami hatchback, kombi i sedan oraz nowa odsłona Toyoty RAV4.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA