REKLAMA

Polska fotoradarami stoi - raport o fotoradarach w Europie

Pod względem liczby fotoradarów na drogach zdecydowanie przoduje Europa Zachodnia. Na 29 państw biorących udział w analizie twórców aplikacji Yanosik, Polska znalazła się na 12. miejscu.

Wyjeżdżając na ferie czy wakacje za granicę, warto pamiętać o surowych mandatach za nieprzestrzeganie prędkości, a także o tym, że mandat za wykroczenie zarejestrowane zagranicznym fotoradarem dotrze do skrzynki pocztowej zaraz po naszym urlopie. Albo i w jego trakcie.

Najlepszym sposobem na zachowanie czystego konta jest oczywiście przestrzeganie ograniczeń prędkości. Zdarza się jednak chwila zapomnienia, a zagraniczne fotoradary potrafią zrobić zdjęcie, kiedy prędkość zostanie przekroczona dosłownie o zaledwie kilka kilometrów na godzinę.

Na rynku dostępne są nawigacje, które pomagają kierowcom i ostrzegają przez stojącymi przy drogach urządzeniach rejestrujących prędkość. Jedną z nich, najpopularniejszą bodaj w Polsce, jest Yanosik, który teraz zwiększa swoją przydatność o kraje europejskie.

Aplikacja, po debiucie w Polsce oraz na Litwie, zyskała rozszerzony obszar działania systemu o kolejne kraje, jak Czechy i Słowacja. Teraz z kolei, do grona krajów w których Yanosik ostrzega o fotoradarach, dołączyły niemal wszystkie państwa Europy, w tym: Belgia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Austria, Norwegia, Szwecja, Łotwa, Estonia, Słowenia, Grecja, Finlandia, Węgry, Hiszpania, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Portugalia, Białoruś oraz Ukraina.

REKLAMA

REKLAMA

Przy tej okazji twórca aplikacji przygotował raport o fotoradarach na drogach Europy. Ich rozmieszczeniu i stopniu zagęszczenia, a dane dotyczące lokalizacji zaprogramowane są w aplikacji, która ma ostrzec roztargnionego kierowcę.

Od teraz, kierowcy udający się w podróż po krajach Starego Kontynentu, zostaną poinformowani o stacjonarnych fotoradarach rejestrujących prędkość, a także przejazd na czerwonym świetle. Dodatkowo, specjaliści tego systemu przygotowali raport, który pokazuje, w których krajach jest gęsto od fotoradarów.

Jakie kraje Europy przodują w liczbie fotoradarów i jak na tle tych państw przedstawia się Polska?

REKLAMA

Fotoradarowa mapa Europy

Pod względem liczby fotoradarów, liderem w Europie okazały się Włochy. Tam znajduje się niemal 5,9 tys. tego typu urządzeń. Niewiele mniej fotoradarów, bo ponad 5,5 tys., znajduje się w Wielkiej Brytanii, dając jej drugie miejsce w rankingu.

Sąsiednie Niemcy, z wynikiem ok. 3,9 tys. fotoradarów, również znalazły się w czołówce Europy. Wysoko w klasyfikacji uplasowała się także Francja (ponad 2,6 tys. fotoradarów) oraz Szwecja, Hiszpania, Belgia i Austria, gdzie we wszystkich wymienionych krajach liczba fotoradarów przekracza 1 tys. 

Fotoradary w Europie - raport Yanosika
Fotoradary w Europie - raport Yanosika, fot. Creandi

- Pod względem liczby fotoradarów na drogach zdecydowanie przoduje Europa Zachodnia. Znacznie mniej tego typu urządzeń zamontowanych jest w Europie Środkowo - Wschodniej oraz na Bałkanach. Polska, na 29 państw biorących udział w analizie, znalazła się na 12. miejscu. Porównując nasz kraj z liderem Europy w tej dziedzinie, okazuje się, że obecnie w Polsce jest ponad 12 razy mniej fotoradarów niż we Włoszech – komentuje Dawid Kaczmarowski z Yanosika.

W fotoradarowym ogonie Europy znalazła się natomiast Słowacja, gdzie jazdę kierowców monitoruje zaledwie... 13 tego typu urządzeń. Niewiele, bo 21 fotoradarów znajduje się na Łotwie, nieco więcej w Bośni i Hercegowinie (52 fotoradarów), Chorwacji (57 fotoradarów) oraz na Ukrainie (59 fotoradarów).

REKLAMA

REKLAMA

W swojej analizie, specjaliści marki Yanosik uwzględnili także powierzchnię kraju i wskazali, ile fotoradarów przypada na 1000 km kw. W ten sposób powstał wskaźnik obrazujący zagęszczenie tego rodzaju urządzeń w poszczególnych krajach.

Uwzględniając powierzchnię krajów Europy, dostajemy zgoła odmienny ranking, w którym nastąpiło przetasowanie miejsc. Jak się bowiem okazuje, nie we Włoszech, a w Belgii kierowcy potnencjalnie najczęściej natknąć się mogą na stojące przy drodze fotoradary. Tam bowiem, na 1000 km kw przypada ok. 38 tego typu urządzeń.

Na drugim miejscu pod względem zagęszczenia fotoradarów znalazła się Wielka Brytania – ok. 22 fotoradarów przypada na każde 1000 km kw. powierzchni. Kolejne, trzecie miejsce zajęły Włochy - ok. 20 fotoradarów na 1000 km kw.

Najmniej fotoradarów w przeliczeniu na powierzchnię danego państwa odnotowano odpowiednio na Ukrainie, Słowacji, Łotwie, Białorusi i w Portugali. Polska znalazła się w połowie rankingu, gdzie na 1000 km kw. średnio przypada 1,5 fotoradaru. 

Fotoradary w Europie - raport Yanosika
Fotoradary w Europie - raport Yanosika, fot. Creandi

Trzeba pamiętać, że nie we wszystkich krajach Europy zezwala się na korzystanie z urządzeń informujących o fotoradarach, dlatego wybierając się w podróż po Europie, trzeba zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, jakie obowiązują w odwiedzanych państwach.

Komentarze

 (6)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA