Polski Ład i leasing samochodów - Niekorzystne zmiany w skrócie

W ramach tzw. Nowego Ładu od 1 stycznia 2022 roku zmieniają się zasady dotyczące rozliczania się za samochód służbowy oraz warunki leasingu.

skarbonka Fot. Shutterstock.com
Brak możliwości sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu oznacza, że w przyszłym roku na popularności wśród firm może zyskać wynajem

6 lat - dopiero po takim czasie będzie możliwa nieopodatkowana sprzedaż samochodu wykupionego prywatnie z leasingu firmowego. Do końca 2021 roku okres karencji wynosił zaledwie sześć miesięcy.

 

REKLAMA

 

W większości wypadków zapłacimy więcej.

  • Jeśli korzystamy z auta służbowego do celów prywatnych, wysokość ryczałtu nie będzie już zależała od pojemności silnika (jak do tej pory), lecz od jego mocy. Za auta z jednostkami napędowymi do 82 KM oraz te z napędem elektrycznym i wodorowym ryczałt wyniesie 250 zł, w wypadku całej reszty – 400 zł.
  • Ta wyższa stawka oznacza, że pracownicy zapłacą wyższy podatek dochodowy, składkę na ubezpieczenie społeczne, a także zdrowotne, ponieważ ryczałt jest doliczany do wynagrodzenia, które stanowi podstawę opodatkowania i oskładkowania.
  • Jeśli samochód służbowy nie jest wykorzystywany do celów prywatnych przez cały miesiąc, to możliwe będzie proporcjonalne zmniejszenie ryczałtu w wysokości 1/30 powyższych kwot za każdy dzień nieużywania auta.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

 

REKLAMA